Vývoj finančních trhů v březnu 2018

10.04.2018

Zpráva portfolio manažera: březen: pokles cen akcií pokračuje živen Trumpovými cly

(zpráva za předchozí měsíc)

Zatímco únorová korekce cen akcií byla obecně vnímána jako zdravá záležitost způsobená spíše technickými faktory, tak pokles cen v březnu byl o něčem jiném. Náladu investorů bez skrupulí odstřelil prezident USA Donald Trump, který v rámci svých slibů na podporu lokálního průmyslu přislíbil zavedení cel. Investoři se hromadně lekli, protože to může vést až k obchodním válkám, které poškodí všechny.

Náladě nepomáhala ani aféra Facebooku či výsledek italských voleb. Není se co divit, že výsledná čísla akciových trhů byly v březnu opět v červeném. Mírné zisky po dlouhé době zaznamenaly dluhopisy, které těžily z přesunu investorů do bezpečnějších aktiv. Zvýšená poptávka tlačila níže výnosy resp. výše ceny.

 

Co se týče měnových kurzů, tak v březnu nenastaly žádné větší posuny a to ani navzdory dalšímu zvýšení sazeb v USA a holubičímu tónu z naší centrální banky.

Česko razantně roste, ale inflace klesá

Všeobecná negativní nálada se netýká ekonomiky České republiky, která i nadále plní úlohu evropského hospodářského tygra. Nejenže byl potvrzen skoro 5% růst HDP za rok 2017, což nám celá Evropa závidí, ale máme také jednoznačně nejnižší nezaměstnanost. Stavebnictví rostlo v lednu o neuvěřitelných 34 % meziročně. Dařilo se i průmyslu, který v lednu meziročně vzrostl o 5,5 %. Maloobchodní tržby tuto smršť dobrých čísel podtrhly meziročním růstem o 8,2 %.

Vypadá to, že se naše ekonomika přehřívá, což se ovšem neprojevuje na inflaci. Ta v březnu klesla na 1,7 %. To je nejen pod cílem centrální banky, ale také pod její prognózou. Není se co divit, že se z ČNB v poslední době stále více ozývají holubičí hlasy. Českou národní banku také překvapuje česká koruna, která posiluje pomaleji, než centrální banka očekávala. Ve své poslední prognóze ČNB počítá s poměrně výrazným posílením koruny až na 24,6 CZK/EUR  na konci roku 2018, ale v současnosti se koruna pohybuje v relativně úzkém pásmu kolem 25,40 CZK/EUR.

Ekonomika Evropská unie se sice pomalu rozebíhá, ale také stále bojuje s velmi nízkou inflací, která se pohybuje jen lehce nad 1 %, což je hluboko pod cílem evropské centrální banky. Toto číslo je jedním z argumentů, proč se až do příštího roku nedá očekávat normalizace (zvýšení) sazeb v EMU z nulových hodnot. V ČR zase nízká inflace tlačí ČNB ke zpomalení zvyšování sazeb a letos lze očekávat již jen jedno zvýšení směrem k 1 %. Mírnější tón centrálních bank a útěk investorů „do kvality“ pomohly v březnu ke zhodnocení investic v dluhopisech.

Akcie bez výjimky klesaly. Hlavním důvodem je záměr prezidenta Trumpa zavést cla. Situaci trochu uklidnilo, že se clům vyhnula Evropa či Kanada, ale na druhou stranu byla velice rychle zavedena na čínské exporty. Čína si to nenechala moc líbit a udělala reciproční opatření. Tyto kroky jsou důvodem výprodeje akciových trhů, protože obchodní války mohou akcelerovat a postupně vážně poškodit mezinárodní obchod a obecně ohrozit ekonomický růst nejen v USA či Číně, ale také v Evropě.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Svižný růst dluhopisových výnosů se v březnu zastavil. Důvodem jsou především nižší inflační čísla v Evropě a také v České republice a tím pádem holubičí rétorika centrálních bank. Dalším, a možná silnějším důvodem, je útěk investorů do bezpečnějších aktiv po zavedení cel na čínské zboží ze strany USA a následná odvetná opatření.

 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

Druhá vlna korekce akciových trhů, která připadla na březen, je způsobena především Trumpovou hospodářskou politikou připomínající obchodní války. Akciím nepomohly ani italské volby či silně medializovaný problém Facebooku s únikem dat uživatelů.

 

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

   

Oslabování dolaru se zastavilo a jeho hodnota se již skoro 2 měsíce pohybuje kolem 20,60 CZK/USD. Podporu dolaru dodává nyní především FED, který jako jeden z mála zvyšuje sazby a letos počítá ještě s několika zvýšeními. Aktuálně se tzv. FED-rate pohybuje na 1,75% v porovnání s repo-rate v ČR, která je 0,75 % či s refi-rate nastavovanou ECB, která je rovna nule. 

 

 

Optikou finančních indexů 

Trh

Březen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-2,4 %

-1,7 %

+11,5 %

S&P 500 (USA)

-2,7 %

-1,2 %

+11,8 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-2,3 %

-4,1 %

-4,0 %

CECE (střední Evropa)

-4,6 %

-5,0 %

+11,1 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-2,0 %

+1,1 %

+22,2 %

Index českých státních dluhopisů

+0,3 %

-0,9 %

-3,5 %

Ropa WTI

+5,4 %

+7,5 %

+28,3 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,0 %

+0,4 %

+5,9 %

Záporná čísla, která jsme u akciových indexů viděli v únoru, se opakovala bohužel i v březnu. Nejhůře dopadl index akcií střední a východní Evropy, který klesl o více jak 4 %. Bolest si investoři mohli částečně zahojit u dluhopisů, které po dlouhé době vykázaly kladné zhodnocení. Bohužel od počátku roku nevypadají čísla nijak pozitivně ani u akcií ani u dluhopisů, protože dvojí korekce cen akcií již kompletně vymazala lednové zisky a dluhopisy již několik měsíců postupně klesají.

 

Výhled

Současnou korekci akciových trhů způsobilo zahájení obchodní války proti Číně prezidentem Trumpem. Nemyslíme si, že se ochranná opatření a cla budou akumulovat, a proto očekáváme určité uklidnění, které by mohlo poslat akcie opět do rostoucího trendu. Pokles cen akciových indexů bereme proto jako vhodnou příležitost pro zvýšení váhy akciových pozic. Argumentem pro návrat výše je stále solidní hospodářský růst v USA.

 

I přes aktuálně nižší inflační čísla neočekáváme větší pokles výnosů v Evropě ani v České republice. Vede nás k tomu stále relativně nízká úroveň výnosů obecně. Od České národní banky očekáváme po posledním zvýšení ještě jedno zvýšení sazeb směrem k 1 % a to spíše až ke konci roku. Co se týče české koruny, můžeme vyjít z čísel ČNB, která by ráda korunu viděla na konci roku o korunu silnější. Náš názor je, že koruna bude proti euru i nadále posilovat, ale tempo nakreslené centrální bankou se nám zdá příliš rychlé.

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Březen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,8 %

-1,3 %

-0,8 %

Partners Universe 10

-1,6 %

-3,4 %

-6,2 %

Partners Universe 13

-1,9 %

-3,4 %

-5,7 %

Partners 7 Stars

-3,3 %

-5,7 %

-7,1 %

Partners Dividend Selection

-2,4 %

-4,8 %

-5,7 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

Únorový pokles cen akcií jsme využili k navýšení akciových pozic v portfoliích. Největší propad zaznamenal fond Partners 7 Stars, který klesl o 3,3 %. Menší pokles zažily vyvážené fondy Partners Universe 10 a 13, kde byl pokles rizikové složky zpomalen růstem konzervativní části portfolia.

 

Mírně zápornou výkonnost měl i nejkonzervativnější fond Partners Universe 6, což bylo opět způsobeno korekcí rizikové akciové složky v souladu s všeobecným pohybem trhů. 

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam