Vývoj finančních trhů v červenci 2017

04.08.2017

Zpráva portfolio manažera: červenec: dolar v nemilosti a čekání na Godota

(zpráva za předchozí měsíc)

Červenec byl jedním z nejklidnějších měsíců za poslední rok. Akciové trhy čekaly na začátek období, kdy budou firmy publikovat nové finanční výsledky a motaly se kolem původních hodnot. Dluhopisy měly za sebou relativně plodný červen, kdy se po spekulacích o chování centrálních bank zvýšily výnosy, a tak v červenci jejich ceny stagnovaly. Pouze dolar pokračoval ve svém svižném oslabování a jen během července oslabil proti koruně skoro o 4 %.

Za poslední měsíc bylo publikováno také několik zajímavých makroekonomických dat a analýz, mezi které patřila určitě nezaměstnanost v EU či analýza vývoje dolaru z pera Mezinárodního měnového fondu. V České republice všichni pro změnu diskutovali, jestli se centrální banka počátkem srpna osmělí a po deseti letech zvýší základní sazbu.

Americký dolar otloukánkem roku.

Nudu na akciových trzích a uklidnění dluhopisových vystřídala nejistota na měnovém poli. Nestačí, že všichni sledují soustavný a prudký propad hodnoty dolaru, který je důsledkem slibované a nejspíše vůbec nerealizované fiskální podpory slíbené prezidentem Trumpem a postupným zotavením ekonomiky EU, která bude muset časem také zvedat sazby a tím podpoří sílu eura.

Rostoucí ekonomiku eurozóny potvrdila především souhrnná data z nezaměstnanosti, která ukázala meziroční pokles na cca 9 % z loňských 10 %. Snižování nezaměstnanosti hovoří jasně o lepším ekonomickém vývoji s potenciálem postupně zvýšit inflaci k dvouprocentnímu cíli a tedy k ukončení kvantitativního uvolňování ECB.

Oleje do ohně však ještě přilil Mezinárodní měnový fond, který zveřejnil svoji prognózu k vývoji měn. Podle jeho analytiků dolar do konce roku 2016 posílil o 20% více, než by bylo vhodné vzhledem k vývoji zahraničních deficitů. V takovém případě by vyrovnání této nerovnováhy znamenalo oslabení až k úrovni kolem 20 CZK/USD. Jen připomínám, že v současnosti je kurz koruny k dolaru na úrovni 22 a ještě na začátku roku to bylo 26 CZK/USD.

V České republice žili analytici a média v červenci především vedrem a v druhé řadě očekávaným zvýšením sazeb ze strany centrální banky. V tom, že efekt potenciálního zvýšení sazeb bude na dluhopisové či akciové trhy marginální, se shoduje většina analytiků. Na druhou stranu tento krok ukáže připravenost centrální banky pomalu standardizovat měnovou politiku. Vzhledem k datu publikace tohoto komentáře je zcela na místě také dodat, že hned 3. srpna jsme se dočkali, a  ČNB svoji sazbu poprvé po deseti letech zvýšila, a to o 20 bazických bodů na 0,25 %. I to stačilo k dalšímu posílení koruny pod 26 CZK/EUR a u dolaru to bylo pod 22 CZK/USD.

 


 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Výnosy 10letých státních dluhopisů se v červenci, i když s určitou volatilitou, pohybovaly na úrovních z června. Pokles inflace v EU zpět pod 2 % a v Čechách pokračující poptávka spekulantů po krátkodobých dluhopisech udržely výnosy bezpečných dluhopisů stále relativně nízko.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

 

Červencový vývoj akciových indexů poukázal na důležitost diverzifikace, kdy se každý námi sledovaný index vydal trochu jiným směrem. Méně důležité nerozvinuté trhy se posunuly výše, kdežto Evropa stagnovala a nechybělo mnoho a hodnota jejích akcií klesla. Americké trhy pro změnu dál pokračovaly ve svém pomalém, ale setrvalém růstu vstříc novým maximálním hodnotám.

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Zpráva MMF, neúspěchy prezidenta Trumpa, konec intervencí a lepší ekonomická data z EMU nadále tlačí dolar vůči koruně k slabším úrovním. Jen letos vůči koruně oslabil o 15 % na hodnotu 22 CZK/USD.

Optikou finančních indexů

Trh

Červenec

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+2,3 %

+12,0 %

+13,9 %

S&P 500 (USA)

+1,9 %

+10,3 %

+13,7 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+0,2 %

+4,8 %

+15,3 %

CECE (střední Evropa)

+3,4 %

+21,0 %

+35,0 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+5,5 %

+23,7 %

+22,1 %

Index českých státních dluhopisů

+0,6 %

-1,5 %

-0,9 %

Ropa WTI

+9,0 %

-6,6 %

+20,6 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,4 %

+3,5 %

+3,5 %

Výsledky akciových trhů v červenci jsou vidět i v tabulce výše. Smutný je pohled na výnos českých státních dluhopisů, které za rok klientům ubraly skoro 1 %.

Výhled

Doba zlevňování dluhopisů, resp. pokles jejich cen, ještě neskončila, a proto i nadále udržujeme minimální pozici v dluhopisech, abychom se vyhnuli jejich negativnímu vlivu na naše portfolia. Hodnota dolaru velice rychle klesla skoro o 15 %, což tlačí nejen na ECB, ale také na ČNB, které mají nyní mnohem těžší pozici při rozhodování o růstu sazeb. Navíc takové posílení měn může způsobit utlumení prozatím velice vetchého růstu. Extrémní oslabení dolaru nás vede k přesvědčení, že může dojít k přestřelení kurzu a nastat určitá korekce zpět.

Relativně levné jsou oproti dluhopisům stále akcie, které však mají za sebou solidní růstové období, a proto již nelze očekávat růst o desítky procent jako za poslední rok. Důležitý nyní bude výběr správných akcií a regionální diverzifikace.

Výkonnost Partners fondů

Fond

Červenec

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

+0,2 %

+1,0 %

+2,3 %

Partners Universe 10

-0,9 %

-1,2 %

+2,2 %

Partners Universe 13

-0,9 %

-1,1 %

+2,8 %

Partners 7 Stars

-0,3 %

+0,4 %

+5,9 %

Partners Dividend Selection

-0,2 %*

-0,2 %*

-0,2 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

Naše fondy v průběhu července i přes zvýšenou volatilitu u dluhopisů a nevýrazný růst akcií pouze nepatrně klesly. Důvodem je především otevřená pozice vůči dolaru, který jen za poslední měsíc oslabil o 4 %. Nicméně, tento extrémní posun vidíme jako příležitost k nákupu levnějších amerických aktiv.

V průběhu července byl založen nový čistě akciový fond Partners Dividend Selection, který investuje přímo do jednotlivých akcií. Strategií fondu je výběr akcií s optimální dividendovou politikou, které by měly být více odolné v obdobích krizí a měly by díky svému obchodnímu modelu dodávat stabilnější růst hodnoty.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam