Vývoj finančních trhů v červenci 2018

03.08.2018

Zpráva portfolio manažera: červenec: ČNB dále šlape na brzdový pedál

(zpráva za předchozí měsíc)

Uplynul sotva měsíc a máme za sebou další zasedání České národní banky a opět s překvapivým koncem. Úroky v České republice se opět zvyšují. Centrální bankéři prostě a jednoduše šlápli na brzdu a vodítkem jim byla inflace a kurz koruny.

V zahraničí bylo zase plno vzruchu kolem prezidenta USA Donalda Trumpa, který se snaží u sebe doma zavděčit průmyslu, ale na druhou stranu nabourává obchodní vztahy s celým světem včetně Evropy. V Británii se pro změnu rozpadá vláda, která neví, jak se popasovat s Brexitem, tak aby vypadal jako Brexit a přitom to Brexit nebyl.   

Nevypadalo to na pozitivní měsíc, ale akciové trhy překvapivě zabraly a bez výjimky se vydaly výše. Obecně rostoucí inflace posunula výše výnosy jak v Americe, tak v Evropě. U nás zůstaly výnosy stabilní a ani zvýšení repo-sazby je příliš nevzrušilo. Trhy totiž ono zvýšení sazby již očekávaly a byly na něj připravené.

 

Negativní sentiment vystrašil české bankéře

Sotva dozněly komentáře k nedávnému překvapivému zvýšení repo-sazby ze strany České národní banky a už tu máme další zvýšení. Opět se hlasovalo „unisono“. Všichni členové bankovní rady zvedli ruku pro nárůst o 0,25 %. Hlavním důvodem je zaostávání koruny za prognózou, která v současnosti očekávala kurz již pod 25 CZK/EUR. Ta však byla ještě v průběhu července o korunu levnější, což způsobuje neočekávané inflační tlaky díky dražším dovozům. Když k tomu přidáme ještě inflaci mířící k 3 %, nebylo vyhnutí a během necelých 5 týdnů máme sazby dohromady o 0,5 % výše.

A nemusí být příběhu konec. Guvernér centrální banky pan Jiří Rusnok se zmínil, že pokud koruna nezačne posilovat, může velice brzy dojít k dalšímu posunu. Bude pak už koruna posilovat? Bohužel, to neví ani ČNB. Koruna se totiž veze na globální negativní vlně postihující měny rozvíjejících se zemí (kam investoři ČR zahrnují) a pokud ta neodezní, tak je to jako boj s větrnými mlýny, kde je ČNB se svým zvedáním úroků bezmocná jako rytíř Don Quijot. Však také koruna nijak závratně neposiluje a běhen posledních dvou zvýšení sazeb se posunula z hodnoty 25,90 CZK/EUR na aktuálních 25,65 CZK/EUR, což není mnoho.

V zahraničí se událo několik významných událostí. Mezi hlavní samozřejmě patří neustálý boj prezidenta Trumpa s okolním světem pomocí sankcí, cel a výhrůžek. Všechny také dost vystrašilo jeho prohlášení, že USA dokonce vystoupí z WTO. Již několik měsíců tímto trpí především nerozvinuté akciové trhy, které silně zaostávají za akciemi v USA. Evropa je na tom o trochu lépe a od počátku roku se dostala alespoň do kladných čísel. 

Dluhopisy tentokrát reagovaly spíše na inflační čísla a ta začínají být po letech nulových či záporných hodnot konečně zajímavá. V České republice se „těšíme“ z inflace 2,6 %, v USA už mají 2,9 % a dokonce i eurozóna se dostala ke 2 %. Není divu, že ceny dluhopisů stále padají, což znamená, že jejich výnosy rostou v očekávání vyšších sazeb. 

 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Rostoucí inflace otočila směr vývoje výnosů dluhopisů výše. Pokles cen bude pravděpodobně pokračovat i proto, že ke konci roku přestane ECB vykupovat dluhopisy z trhů a razantně tedy poklesne poptávka. Výnosy 10letých dluhopisů se v USA dostaly zpět nad 3 % a u nás se můžeme těšit z výnosů kolem 2,2 %. 

 

 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Akciové trhy zažily pozitivní měsíc a vesměs rostly včetně „emerging markets“, které však těžko dohoní ztráty, které si nahromadily od počátku roku, kdy začal Trump bojovat proti volnému mezinárodnímu obchodu. Černých pár dní zažily technologické akcie, které reportovaly horší výsledky a jejich ceny prudce reagovaly. Poklesy o více jak 20 % zažily například akcie Twitteru či Facebooku.

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Za posledních 5 týdnů zde máme dvojí zvýšení sazeb v České republice (už na úroveň 1,25 %), což pomohlo aspoň částečně zastavit propad kurzu koruny vůči dolaru. Bohužel konečný obrat a začátek posilování by vyžadoval razantnější práci centrální banky nebo hlavně konec negativní nálady investorů vůči nerozvinutým trhům. Aktuálně se koruna pohybuje kolem 22,10 CZK/USD.

 

Optikou finančních indexů 

Trh

Červenec

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+3,1 %

+2,4 %

+9,8 %

S&P 500 (USA)

+3,6 %

+5,3 %

+14,0 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+3,8 %

+0,6 %

+2,2 %

CECE (střední Evropa)

+6,8 %

-8,0 %

-2,3 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+1,7 %

-6,1 %

+2,0 %

Index českých státních dluhopisů

+0,1 %

-2,4 %

-5,7 %

Ropa WTI

-7,3 %

+13,8 %

+37,1 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+1,6 %

-0,2 %

+1,8 %

Z meziročního srovnání vývoje finančních indexů nebudou mít radost především ti, co se soustředili na rizikové rozvíjející se akciové trhy, které se sotva přehouply přes nulu. Smutní jsou vyloženě konzervativní investoři, protože doba, kdy dluhopisy začnou zase něco vydělávat, ještě nenastala. 

 

Výhled

Zvýšená nejistota je patrná především na tzv. emerging markets, kde pokračuje výprodej aktiv (akcií, dluhopisů i měn), a proto ani my tento region nepreferujeme. Evropské akcie jsou nyní více citlivé hlavně na zprávy o dalších uložených clech či výjimkách z nich. Amerika si naopak zažila černý týden v technologickém sektoru, který výrazně zlevnil. Obecně stále preferujeme evropské a americké akcie, zvláště nyní technologický sektor.

Česká koruna zastavila svůj pád a je relativně levná. Navíc ČNB je vcelku odhodlaná ji posunout směrem k silnějším úrovním, takže provádíme zajištění do koruny vůči všem ostatním měnám.

Co se týče dluhopisových trhů, tak náš pohled je neměnný a jsme vůči dluhopisům negativní a očekáváme další nárůst jejich výnosů, což znamená pokles jejich cen. 

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Červenec

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

+1,1 %

-0,5 %

-0,4 %

Partners Universe 10

+1,2 %

+1,8 %

+1,7 %

Partners Universe 13

+1,8 %

+2,3 %

+3,0 %

Partners 7 Stars

+2,2 %

+2,2 %

+4,1%

Partners Dividend Selection

+3,0 %

+3,3 %

+2,8 %

Růst hlavních akciových trhů, zajištěná koruna a defenzivní zainvestování v dluhopisech byly hlavními tahouny výkonnosti našich fondů. Všechny fondy za poslední měsíc rostly a to včetně konzervativního fondu Partners Universe 6, který přidal více jak jedno procento. 

Agresivnější fond Partners Universe 13 a čistě akciové fondy Partners 7 Stars a Partners Dividend Selection rostly dokonce o 2 a více procent. Kladné zhodnocení se drží jak od počátku roku, tak za poslední kalendářní rok a to navzdory zvýšené volatilitě na akciových i měnových trzích.  

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam