Vývoj finančních trhů v červnu 2017

10.07.2017

Zpráva portfolio manažera: červen: centrální banky se probouzí

zpráva za předchozí měsíc)

Máme za sebou červen, který přinesl několik zásadních zpráv. Asi nejdůležitější informací je, že se po mnoha letech pomalu probudila evropská a česká centrální banka, a začaly otevřeně hovořit o ukončení svých neotřelých měnových stimulů. Důvodů je hned několik od relativně vysoké inflace, přes vcelku solidní růst a nízkou nezaměstnanost. To rozhýbalo nejen trhy dluhopisové, ale i měnové, a stranou nezůstaly ani akcie.

Určitý efekt měly také volby ve Francii, které dopadly podle investorů nad očekávání. V USA jsme zase zaznamenali růst sazeb už dokonce nad 1 %, o čemž si v Evropě zatím můžeme nechat zdát, ale co není, může velice rychle přijít k nám.

Normalizace se blíží … tedy ta ekonomická.

Evropská centrální banka, lépe řečeno její prezident Draghi překvapil investory, protože pomalu otevřel svojí řečí vrátka k ukončení aktuálně používaných měnových stimulů (měsíčně ECB pumpuje do trhů 60 miliard euro). To se na trzích samozřejmě ihned projevilo všeobecným výprodejem dluhopisů.

Takřka současně se ozvala i Česká národní banka, která naznačila možnost zvýšení sazeb z nuly již ve 3. čtvrtletí tohoto roku. Trochu její plány nabourává rychlé posilování koruny, která je od ukončení intervencí k euru asi o 3 % silnější. Oproti dolaru je koruna od počátku roku dokonce o 10 % silnější! Ale ani toto posílení, které dle slov členů bankovní rady také rychle zpřísňuje měnové podmínky, prozatím nenahlodalo jejich odhodlání zvýšit sazby, což je poněkud matoucí.

Obě zprávy způsobily výprodej dluhopisů a posílení eura resp. koruny. Například výnosy německých 10letých státních dluhopisů vzrostly z 0,3 % ročně na 0,4 % ročně. V Česku byl nárůst výnosů ještě větší o to z 0,8 % ročně na 1,1 % ročně, což rozhodně nepotěšilo konzervativní investory. Potenciální „normalizace“ měnových podmínek resp. sazeb podpořila sílu eura resp. koruny (viz výše).

Akciové trhy zareagovaly spíše negativně, protože silnější kurz měn zhoršuje pozici exportérů a rostoucí sazby zase snižují hodnotu v oceňovacích modelech. Ani jasné vítězství strany prezidenta Macrona ve Francii, který má tak možnost posunout dále reformy, akciím příliš nepomohlo. Spíše negativní bylo také zvýšení sazeb v USA a v lokálním rybníčku zase zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy bank ze strany centrální banky.

Výsledkem je takřka nulový nárůst cen akcií v USA a záporné zhodnocení akcií v Evropě a střední Evropě. 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Výnosy 10letých státních dluhopisů se v červnu vydaly výše. Nejrychlejší nárůst je bohužel vidět právě u českých státních dluhopisů. Důvodem je inflace přesahující 2 %, konec intervencí, což odradilo další investory do české koruny a potenciální hrozba zvedání sazeb.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

 

Červnový vývoj akciových indexů není příliš pozitivní a u evropského indexu je vidět dokonce pokles. Ostatní akciové indexy aspoň udržely svoji hodnotu. Na grafu je vidět tristní výkonnost dluhopisového indexu, který se dokonce vydal pod nulu. 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Konec intervencí, možnost ukončení kvantitativního uvolňování v Evropě a vystřízlivění ze slibů prezidenta USA Trumpa oslabují dolar. Ani postupné zvedání sazeb amerických FEDem nemohlo dolar zachránit. Aktuálně je již o cca 10 % slabší oproti koruně než na počátku roku. Jeden dolar nyní stojí cca 23 korun vs. 26 korun na konci roku 2016.

Optikou finančních indexů

Trh

Červen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+0,2 %

+9,4 %

+15,9 %

S&P 500 (USA)

+0,5 %

+8,2 %

+15,5 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-3,2 %

+4,6 %

+20,1 %

CECE (střední Evropa)

-0,4 %

+17,1 %

+37,1 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+0,5 %

+17,2 %

+21,2 %

Index českých státních dluhopisů

-1,2 %

-2,1 %

-1,0 %

Ropa WTI

-4,7 %

-14,3 %

-4,7 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,9 %

+3,1 %

+3,4 %

Chmurné červnové výsledky jsou zřejmé také z tabulky výše. V záporu vedle akciových indexů skončil také dluhopisový index. 

Výhled

Začala doba zlevňování dluhopisů, nicméně jejich výnosy jsou stále blízko extrémně nízkých hodnot a tak neměníme náš negativní výhled na tuto třídu aktiv. Relativně levné jsou oproti dluhopisům stále akcie, které však mají za sebou solidní růstové období, a proto již nelze očekávat růst o desítky procent jako za poslední rok.

Co se týče české koruny, tak ta utěšeně a svižně od dubna posiluje a je dokonce možné, že ČNB proti rychlému posílení zasáhne, což zase koliduje s jejími prohlášeními o brzkém růstu sazeb. Obecně se dá očekávat, že koruna bude i nadále proti euru posilovat, ale tempo se zmírní.

Výkonnost Partners fondů

Fond

Červen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,3 %

+0,9 %

+3,5 %

Partners Universe 10

-1,3 %

-0,3 %

+5,1 %

Partners Universe 13

-1,2 %

-0,2 %

+6,3 %

Partners 7 Stars

-1,1 %

+0,8 %

+10,0 %

Pokles cen dluhopisů a akcií na evropských trzích působil negativně i na naše fondy. Naštěstí byla většina cizoměnových investic zajištěna do české koruny, což fondům zajistilo zisky ze silnější koruny. Zvýšená volatilita na všech hlavních trzích (měnových, dluhopisových a akciových) snížila mírně hodnotu podílových listů, ale dostatečná diverzifikace a zajištění české koruny pokles minimalizovaly a fondy tak zůstaly blízko svým původním hodnotám a poklesly pouze asi o 1 %.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam