Vývoj finančních trhů v červnu 2018

12.07.2018

Zpráva portfolio manažera: červen: ČNB zvyšuje úroky

(zpráva za předchozí měsíc)

Česká národní banka koncem června vcelku neočekávaně zvýšila úrokové sazby. Překvapení to bylo hlavně proto, že ještě v květnu nikdo takový pohyb neočekával. Výsledkem okamžitě po zvýšení sazeb nebylo posílení koruny, ale pouze růst výnosů dluhopisů. Lokální akciový trh na tento překvapivý tah takřka nereagoval.

Ve světě pokračoval výprodej aktiv z nerozvinutých zemí. Ztrácely nejen ceny akcií, ale také hodnota jejich měn. Tento současný negativní náhled investorů na aktiva z „emerging markets“ bohužel částečně dopadá i na korunu a české akcie, které také mírně klesají. Na druhou stranu peníze investorů směřují do bezpečnějších aktiv v podobě německých dluhopisů či amerických akcií, které jako jedny z mála rizikových aktiv rostly.

 

Důvodem vzniku takto silné rizikové averze jsou především kroky prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten vytahuje z rukávu další a další restrikce a cla a silně ohrožuje budoucnost mezinárodního obchodu se všemi jeho negativními dopady.

Koruna hýbe bankovní radou

Ještě v květnu hlasoval pro zvýšení sazeb v České republice pouze jeden člen bankovní rady a ten navíc měl na červnovém zasedání chybět. Důvody pro podporu vyšších sazeb byly velice silné (rekordně nízká nezaměstnanost, prudký růst mezd, růst cenové hladiny nad cílem centrální banky, slabší než očekávaný kurz koruny), ale nestačilo to přesvědčit ostatní členy rady.

Až teprve další oslabování koruny směrem od prognózy centrální banky, která očekávala korunu někde kolem 25 CZK/EUR, nad úroveň 26 CZK/EUR přesvědčilo ostatní členy bankovní rady. Ti pak vcelku překvapivě jednomyslně zvýšili hlavní úrokovou sazbu o 0,25 % na 1,00 %. Bohužel koruna se dále vezla na vlně vyšší rizikové averze vůči měnám nerozvinutých zemí a do konce června dále oslabovala. Oslabovaní ustalo až počátkem prázdnin.

Výprodej rizikových aktiv neovlivňoval jen Českou republiku, ale především klasické emerging markets (od Asie po jižní Ameriku), kde padaly nejen ceny akcií, ale ztrácely i příslušné lokální měny. Strůjcem výprodejů je primárně prezident USA, který se zhlédl v protekcionismu a snaží se chránit lokální firmy různými cly a sankcemi. Bohužel ho moc nezajímá, že tím nahlodává mezinárodní obchod, který byl tahounem světového ekonomického růstu. 

Není divu, že se investoři snaží zainvestovat méně rizikově například do německých dluhopisů, jejichž výnosy klesají opět směrem k nule (ceny rostou). Nyní německé 10leté státní dluhopisy nesou pouze 0,3 % p.a. Co se týče akcií, tak tam je jasným cílem nákup těch amerických, které proto jako jedny z mála odolávají výprodejům. Podobně je na tom dolar, který například vůči koruně od svých únorových minim posílil o více jak 10 %. 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Červnové zvýšení sazeb v České republice posunulo výše výnosy českých státních dluhopisů. Úroveň 2,2 % pro desetileté státní dluhopisy jsme neviděli skoro 4,5 roku. Máme štěstí, že růst výnosů u nás je způsobem fundamentálními faktory, a ne jako v Itálii, kde je živen výprodejem dluhopisů po problémech při sestavování vlády. Při zvýšené rizikové averzi investorů samozřejmě rostly ceny nejbezpečnějších aktiv, a to německých dluhopisů, jejichž výnosy na rozdíl od předchozích příkladů klesaly. 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

Nejistota na finančních trzích je zřetelně vidět na poklesu cen akcií nerozvinutých zemí, ze kterých se investoři stahují. Ani evropské akcie neměly na růžích ustláno, ale relativně svoji situaci zachránily. Vcelku bez problému červnové turbulence přežily americké akcie. 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Rostoucí nejistoty a sazby v USA pomáhají od února americkému dolaru. Ten jen vůči koruně posílil o více jak 10 %. I to je jeden z důvodů, proč ČNB přistoupila ke zvýšení sazeb. Chce totiž dostat korunu opět do posilujícího módu, aby se zmírnily inflační tlaky. 

Optikou finančních indexů 

Trh

Červen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-0,2 %

-0,7 %

+9,0 %

S&P 500 (USA)

+0,5 %

+1,7 %

+12,2 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-0,3 %

-3,1 %

-1,3 %

CECE (střední Evropa)

-1,5 %

-13,9 %

-5,4 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-4,6 %

-7,7 %

+5,8 %

Index českých státních dluhopisů

-1,1 %

-2,5 %

-5,2 %

Ropa WTI

+10,6 %

+22,7 %

+61,1 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,9 %

-1,9 %

+0,7%

Akcie ani dluhopisy v červnu nevydělávaly. Dokonce ani od počátku roku to nevypadá na oslavy. Vítězem současné situace jsou investoři v amerických akciích a v dolaru.  

Výhled

Zvýšená nejistota je patrná především na tzv. emerging markets, kde pokračuje výprodej aktiv, a proto ani my tento region nepreferujeme. Evropské akcie ztrácí spíše jen z  důvodu pokračující obchodní války s USA. V nejbližších týdnech proto preferujeme především americké trhy.

Česká koruna vcelku razantně oslabila a naše centrální banka se pustila do její ochrany, proto věříme, že se trend jejího oslabování postupně zastaví a koruna začne opět posilovat i navzdory začlenění České republiky mezi nerozvinuté regiony. 

Co se týče dluhopisových trhů, tak náš pohled je neměnný a jsme vůči dluhopisům negativní a očekáváme další nárůst jejich výnosů, což znamená pokles jejich cen. 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Červen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,4 %

-1,5 %

-1,3 %

Partners Universe 10

-0,1 %

+0,6 %

-0,3 %

Partners Universe 13

+0,1 %

+0,5 %

+0,3 %

Partners 7 Stars

+0,5 %

+0,0 %

+1,5 %

Partners Dividend Selection

-1,1 %

+0,3 %

-0,6 %

Díky převážení portfolií v dolaru a amerických trzích byly naše fondy relativně imunní vůči turbulencím na dluhopisových, měnových i akciových trzích. Fondy Partners Universe 13 a čistě akciový Partners 7 Stars skončily dokonce v kladných číslech. 

Od počátku roku evidujeme pouze drobnou ztrátu u fondu Partners Universe 6, kde je příčinou konzervativní složka, která trpí díky náhlému nárůstu sazeb.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam