Vývoj finančních trhů v dubnu 2018

07.05.2018

Zpráva portfolio manažera: duben: znovuzrození dolaru a evropských akcií

(zpráva za předchozí měsíc)

V průběhu dubna jsme zažili něco dlouho nevídaného. Dolar začal posilovat a ceny evropských akcií předčily násobně růst amerických akciových trhů. Co stálo za takto překvapivým vývojem? Obecně se soudí, že to bylo usmíření Korejí a přiměřeně slabá makroekonomická data potvrzující zpomalení Evropy a tudíž pokračování měnové stimulace. Oslabující euro s sebou stáhlo i korunu. Nerozvinuté akciové trhy se na dění na hlavních trzích dívaly zpovzdálí a relativně ztrácely. 

Nízká inflace v České republice vlila krátkodobě krev do žil dluhopisovým investorům, ale na smazání ztrát z počátku roku to ještě nestačilo. Jednoduše řečeno, nuda rozhodně nebyla. A to nemluvíme o Facebooku, zlatu či ropě.

 

Evropa rostla číslům navzdory

Evropa se v dubnu nemohla pochlubit příliš optimistickými čísly. Průmysl zpomalil, a to i v Německu, a inflace se ne a ne přiblížit cíli v podobě 2 % a líně otálí kolem 1,4 %. Pouze nezaměstnanost potěšila a postupně klesá. Nyní již dosáhla úrovně 8,5 %, což jsme v Evropě viděli naposledy v roce 2008. Tato nepříliš optimistická data měla negativní vliv překvapivě nikoliv na ceny akcií, ale na hodnotu eura. 

Obrat v trendu a náhlé a prudké posílení dolaru podpořila „usmiřovací“ schůzka vrcholných představitelů Severní a Jižní Koreje, a především nečekaně vysoká inflační čísla v USA, kde cenová hladina roste o toužebná 2 %. To spustilo výprodej dluhopisů a posunulo výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů už nad 3 %. Zvýšení výnosů v USA zbrzdilo zotavení amerických akcií. Překvapivě se zmohly právě evropské akciové trhy. Důvodem může být slabší euro, prodloužení měnové stimulace a dlouhodobé zaostávání za akciemi v USA.

Velice aktivní byl opět i prezident USA Donald Trump. Ten si svými cly vysloužil protikrok Číny, která zavedla recipročně clo na americké zboží. Pak ještě pan prezident stihl zavést sankce na Rusko, jehož akciový trh prudce propadl. Následná hádka s Ruskem o kvalitě útočným zbraní byla jen jakousi třešinkou na dortu. 

Musím se zmínit i o výprodeji zlata, za nímž stojí sílící dolar a menší nedůvěra investorů v akcie. Akcie Facebooku si také zažily svůj hvězdný okamžik, když se po měsíci negativních zpráv a následných propadů ceny investoři uklidnili a během jednoho dne cena akcie vzrostla o neuvěřitelných 9 %. A nakonec ještě radostná zpráva pro české exportéry a investory do dolarových aktiv: dolar od svých únorových minim (20,13 CZK/USD) posílil skoro o 6 % na 21,30 CZK/USD.  

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let


 

Rostoucí inflace v USA tlačila výnosy tamních dluhopisů výše. Na druhou stranu, inflace hluboko pod cílem nepustila výnosy v Evropě nahoru a nutí centrální banky (ECB i ČNB) k oddalování dalších kroků směřujících k normalizaci sazeb, tj. k jejich zvýšení na normální úrovně pryč od nuly. To krátkodobě pomohlo k růstu cen dluhopisů. 

 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let


 

Zaostání akciových trhů v Americe v průběhu dubna je zřetelné i z grafu, kde evropské akcie míří jednoznačně výše, kdežto americké víceméně stagnují. Růst nezaznamenaly ani nerozvinuté akciové trhy.

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let


   

Náhlý obrat trendu a posílení dolaru je vcelku výrazné. Od svých nejslabších hodnot dolar posílil skoro o 6 %. Důvodem je především očekávání rychlejšího zvyšování sazeb ze strany FEDu na rozdíl od holubičího postoje ECB. 

 

Optikou finančních indexů 

Trh

Duben

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,0 %

-0,8 %

+11,1 %

S&P 500 (USA)

+0,3 %

-1,0 %

+11,1 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+5,2 %

+0,9 %

-0,6 %

CECE (střední Evropa)

+1,7 %

-3,4 %

+4,9 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-0,6 %

+0,5 %

+19,1 %

Index českých státních dluhopisů

+0,5 %

-0,4 %

-3,1 %

Ropa WTI

+5,6 %

+13,5 %

+39,0 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,4 %

+0,0 %

+5,1 %

Více jak 5 % dubnový růst cen evropských akcií stačil na smazání únorové a březnové korekce a posunul letošní výsledek evropských trhů do pozitivních hodnot. V záporných číslech jsou i nadále americké akcie či trhy střední a východní Evropy. Kladné číslo si za duben mohou připsat také konzervativní investoři, ale od počátku roku jsou dluhopisové trhy i nadále lehce v mínusu.  

 

Výhled

Zotavení cen akcií z předcházejících korekcí bude pravděpodobně pokračovat, vždyť v USA přes 80 % firem reportovalo lepší výsledky oproti očekávaným. Proto i nadále budeme preferovat akciovou složku před dluhopisovou. Výnosy konzervativních aktiv sice v USA vzrostly, ale v Evropě a České republice jsou i nadále extrémně nízko a v relativním srovnání s jinými aktivy nejsou výhodnou investicí. 

Co se týče měnových trhů je současná situace nakloněna dolaru. Jak dlouho tento stav vydrží je otázkou, protože dlouhodobě by mělo euro opět začít posilovat. Z pohledu českého investora je situace jednodušší o to, že nejen my, ale také třeba Česká národní banka očekává postupné posilování koruny vůči euru. U dolaru je důležitější se dívat na jeho vývoj s ohledem k euru. 

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Duben

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

+0,8 %

-0,5 %

-0,3 %

Partners Universe 10

+2,0 %

-1,4 %

-4,3 %

Partners Universe 13

+2,3 %

-1,1 %

-3,4 %

Partners 7 Stars

+3,4 %

-2,5 %

-3,5 %

Partners Dividend Selection

+4,9 %

-0,2 %

-1,1 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

Solidní růst evropských trhů a posílení dolaru pomohly našim dynamickým a akciovým fondům k razantnímu růstu, který takřka vymazal pokles hodnoty z února a března. Na rozdíl od minulých měsíců se mírně pozitivně projevila i konzervativní složka, protože ceny dluhopisů díky nižší, než očekávané inflaci trochu vzrostly. Největší meziměsíční nárůst má za sebou fond Partners Dividend Selection, který těžil především z rychlého nárůstu cen akcií firem, jako jsou Ahold, ČEZ, Total či SAP. Určité přilepšení klientům samozřejmě dodalo i posílení dolaru.

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam