Vývoj finančních trhů v květnu 2017

13.06.2017

Zpráva portfolio manažera: květen - nuda na trzích a účet za intervence

(zpráva za předchozí měsíc)

Květen patřil k nudnějším měsícům. Ne, že by se vůbec nic nedělo, ale zveřejňované informace potvrzovaly očekávání investorů a nic překvapivého nerozvířilo finanční trhy. V České republice byla potvrzena inflace na úrovni 2 % a ČNB sečetla březnový intervenční účet. Prezident Evropské centrální banky potvrdil slabost eurozóny a prezident Trump konečně protlačil sněmovnou některé své myšlenky.

Ani jedna z těchto události neměla sílu změnit aktuální trendy a ceny aktiv se pohybovaly kolem aktuálních hodnot nebo pokračovaly ve směru, který nabraly měsíc předtím. Stručně řečeno, koruna dál posilovala, výnosy dluhopisů se nadále potácely na velmi nízkých úrovních a ceny akcií se skoro nezměnily.

Slabá Evropa versus silné euro

Asi nikoho nepřekvapilo, že prezident ECB potvrdil slabý růst v zemích eurozóny, který nutí ECB stále pokračovat ve stimulační měnové politice, tzv. kvantitativním uvolňování. Na druhé straně Atlantiku jsou dále a na červen už se připravuje třetí zvýšení sazeb. S ohledem na tyto zprávy je mírným překvapením oslabení dolaru, které například jen letos vůči koruně dosáhlo skoro 10 % a oproti euru je to propad o 7 %. Překvapení poněkud mizí, pokud si uvědomíme, že dolar se vrátil na hodnoty před „Trumpem" a tudíž dolar pouze umazal všechny své loňské rychle nabrané zisky. Posilující euro je tak jedním z hlavních důvodů, proč se k normalizaci sazeb nechce připojit ECB. Evropa totiž potřebuje slabší euro, aby se jejím exportérům lépe dýchalo a inflace utěšeně narostla. Současná situace vyhovuje právě USA a ne Evropě.

Z důležitých zahraničních zpráv můžeme ještě zmínit dobré výsledky strany Angely Merkelové v komunálních volbách v Německu či protlačení zákona o zrušení tzv. „Obamacare" prezidentem Trumpem.

V České republice se toho dělo relativně dost, a ačkoliv se jednalo o mediálně vděčná témata, na sazby či akcie to mělo pramalý vliv. Prim měla demise/nedemise vlády následovaná odvoláním/neodvoláním ministra financí a dalších členů vlády. To vše pár měsíců před volbami, což ukazuje na počátek předvolebního boje.

Zajímavé číslo také publikovala Česká národní banka, která musela na obranu slabé koruny v březnu vydat 520 miliard korun tj. cca 10 % celého českého HDP, aby pak korunu 6. dubna hned uvolnila. Poptávka po korunách a následně po českých státních dluhopisech změnila zcela strukturu věřitelů, kterým český stát nyní dluží. Aktuálně je přes 45 % všech českých státních dluhopisů v rukách cizinců a to ještě v roce 2013 byl jejich podíl kolem 10 %.

Výsledkem je stabilita výnosů desetiletých českých státních dluhopisů kolem relativně nízkých úrovní a pokračující posilování koruny.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Nudný měsíc na dluhopisových trzích je patrný z grafu výše, výnosy se pohybovaly v úzkém rozmezí bez výraznějších trendů.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

Ani na akciových trzích se neděly žádné zvláštní veletoče a ceny akcií se v průměru pohybovaly kolem současných hodnot. Trochu vzrostly akcie v nerozvinutých zemích, které tak stále dohání ztráty z let minulých. Index státních dluhopisů také ukazuje nulový příspěvek pevně úročených instrumentů k růstu hodnoty aktiv.

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let