Vývoj finančních trhů v květnu 2018

04.06.2018

Zpráva portfolio manažera: květen: kam se hrabe krize Řecka, máme tu Itálii

(zpráva za předchozí měsíc)

Květnové pohyby na finančních trzích byly naprosto učebnicové, takže stačilo sledovat zprávy a člověk přesně věděl, co se v nejbližších dnech s cenami aktiv stane. Hlavním hybatelem nebyly tentokrát centrální banky, ale Italové a jako obvykle prezident Trump.

Italové se do pozornosti analytiků a médií dostali hlavně tím, že opět nedokázali sestavit vládu a další pokus dostaly do ruky nesystémové strany a jejich plány vystrašily takřka všechny ekonomy. Není divu, že ožily dluhopisové trhy a ani akcie nezůstaly úplně v klidu. Trump se naopak zase pustil do Iránu a rozvibroval ceny ropy.

 

Výsledkem byla korekce cen akcií v Evropě a nerozvinutých zemích, propad kurzu jejich měn, pokles cen dluhopisů Itálie a zdražení německých státních dluhopisů.

 

Euro v rukách Ligy a 5*

Pat na italské politické scéně dospěl do stavu, kdy vládu nyní sestavuje jedna nacionální a jedna nesystémová strana (Liga a 5 hvězd). Jejich návrhy, jak řídit Itálii, jsou možná populární v jejich vlasti, ale všem okolo vstávají vlasy hrůzou. Například navrhují odpuštění italských dluhů a také vystoupení z eurozóny. Nejenže by to znamenalo mnohem větší krizi, než byla legrace s Řeckem, ale mohlo by to vyústit až v rozpad eurozóny a krach celého projektu eura.

Investoři toto vnímali velice citlivě, a tak přesně podle ekonomických teorií začali prodávat italské dluhopisy a peníze se začaly ukládat do bezpečnějších aktiv, a to do německých bundů, jejichž výnosy klesly opět směrem k nule. Nezájem o italské dluhopisy, resp. jejich větší rizikovost, znamenala naopak nárůst jejich výnosů na hodnoty nejvyšší za poslední 4 roky.

Samo sebou reagovaly i akcie a není překvapením, že evropské akciové indexy klesaly. A cena akcií neklesala jen vlivem Italů, ale i odchodem investorů do USA, kde byla publikována mnohem lepší inflační čísla (blížící se k 2 %) a stále klesající nezaměstnanost (nyní již pod 4 %). To posunulo výnosy amerických 10letých dluhopisů nad 3 %.

Jistý výnos 3 % oproti riziku poklesu cizí měny a nejistotám v Evropě a na dálném východu, přesvědčily investory k postupnému stahování peněz zpět do USA. Zájem o dolar znamenal posun na nové silnější úrovně. Aktuálně se v České republice prodává dolar za 22 korun v porovnání s únorem, kdy byl jen za 20 korun. Nepadají jen měny nerozvinutých zemí. Pod tlakem je samozřejmě také euro.

 

V České republice oslabení koruny překvapuje hlavně ČNB, která počítala s posílením už pod 25 CZK/EUR, kdežto současná úroveň je někde kolem 25,80 CZK/EUR. Když slabou korunu dáme dohromady s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii (pod 3 %) a růstem mezd vysoko nad 6 %, očekával bych zvýšení sazeb spíše dříve než později. V tomto smyslu se nedávno vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok. 

 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Útěk z náhle riskantních italských dluhopisů do německých je ukázkově patrný na grafu, kde výnos italských vyskočil z 2 % na 3 % p.a. Itálie musí nyní platit vyšší úroky, aby si jeho dluhopisy vůbec někdo koupil. Naopak výnosy německých dluhopisů vzhledem k vysoké poptávce klesaly (ceny rostly). Výnos 10letých českých státních dluhopisů se dál pomalu zvedá a dosahuje asi 2 %. 

 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Květnový výprodej na evropských akciových trzích je krásně vidět na grafu, stejně jako postupný pokles cen akcií v nerozvinutých zemích. Akciové trhy v USA zůstaly vůči těmto turbulencím relativně imunní.

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

   

Posilování dolaru, které začalo již v dubnu, pokračuje a nově je živeno nejen vyššími úroky v Americe, ale hlavně také italskou krizí. Sama česká koruna, která na počátku roku posílila vůči dolaru asi o 7 %, je nyní o více jak 1,5 % slabší než na počátku roku. 

 

Optikou finančních indexů 

Trh

Květen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+0,3 %

-0,5 %

+9,5 %

S&P 500 (USA)

+2,2 %

+1,2 %

+12,2 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-3,7 %

-2,8 %

-4,2 %

CECE (střední Evropa)

-9,5 %

-12,6 %

-4,4 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-3,8 %

-3,3 %

+11,5 %

Index českých státních dluhopisů

-1,1 %

-1,4 %

-5,3 %

Ropa WTI

-2,2 %

+11,0 %

+38,7 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-1,0 %

-1,0 %

+2,4 %

Mnoha kladných hodnot jsme se v květnu nedočkali. Pouze americké akciové indexy se udržely v plusu. Výprodej akcií a také měn zamával především s evropskými akciemi a s trhy nerozvinutých zemí. Postupný růst výnosů v České republice opět tlačil ceny dluhopisů níže a meziročně už dluhopisový index klesl o více jak 5 %.

 

 

Výhled

Zvýšená nejistota na evropských akciových trzích může ještě nějaké ty týdny pokračovat. Svým způsobem až do doby nových italských voleb. Vládní turbulence navíc proběhly i ve Španělku, kde také padl premiér. Americké akcie si udržují svůj pozitivní trend a jsou navíc živeny přísunem nových investorů, kteří se stáhli z rozvíjejících se trhů a z Evropy.

Česká koruna oslabila společně s dalšími podobnými měnami, ale fundamentálně by měla být mnohem silnější, což vyplývá i z vyjádření naší centrální banky. Proto do budoucna očekáváme opětovné nastolení trendu posilování koruny. Aktuální posílení dolaru se zdá být vyčerpáno a posilování koruny by se mohlo v určité míře projevit i zde.

 

Co se týče dluhopisových trhů, tak náš pohled je neměnný a jsme vůči dluhopisům negativní a očekáváme další nárůst jejich výnosů, což znamená pokles jejich cen. 

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Květen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,6 %

-1,2 %

-1,3 %

Partners Universe 10

+2,1 %

+0,7 %

-1,5 %

Partners Universe 13

+1,6 %

+0,4 %

-0,9 %

Partners 7 Stars

+2,1 %

-0,4 %

+0,0 %

Partners Dividend Selection

+1,5 %

+1,3 %

+0,4 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

 

Posilování dolaru a necitlivost amerických trhů na turbulence v Evropě pomohla v květnu ke zhodnocení našim dynamickým fondům. Od počátku roku mají 3 naše fondy kladnou výkonnost, což není v současnosti běžným jevem. Hlavním důvodem je náš negativní pohled na dluhopisy, které stále ztrácejí, důsledné dodržování diverzifikace akciových trhů a otevřená pozice v dolaru. Náš konzervativní fond Partners Universe 6 nepatrně ztratil a důvodem je právě pokles cen dluhopisů a evropských akcií.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam