Vývoj finančních trhů v lednu 2018

12.02.2018

Zpráva portfolio manažera: leden: ČNB tlačí korunu výš

(zpráva za předchozí měsíc)

Leden je měsícem hodnocení minulého roku, ale letos se to ani pořádně nestihlo a už tu máme plno nových událostí. Do odvážných vyjádření se pustila Evropská centrální banka. Česká centrální banka dokonce stačila zvýšit základní sazby. Americké akcie hned od počátku roku pokračovaly v raketovém růstu a dosáhly nových maximálních hodnot. Výnosy dluhopisů se vydaly směrem vzhůru už nejen v České republice, ale i v Evropě a USA. Majitelé konzervativních investic už tedy neúpí již jen u nás, ale celosvětově.

A jak dopadl onen starý rok 2017? Česká republika se mohla pochlubit jednou z nejnižších nezaměstnaností na světě. Saldo rozpočtu sice zůstalo ještě nepatrně záporné, ale bylo o několik desítek miliard lepší, než se plánovalo. Velikost veřejného dluhu vzhledem k HDP klesala a je na úrovni, kterou by mu většina zemí záviděla. Není divu, že koruna usilovně posilovala.

Česko v pasti extrémního růstu

Růst našeho nejbližšího obchodního partnera Německa, levná koruna a nízké úroky, tlačí nahoru naší ekonomiku tak razantně, že centrální banka brzdí růst nejen zvyšováním sazeb, ale nechává vytrvale a dost svižně posilovat českou korunu. O současném blahobytu hovoří deficit rozpočtu pouhých 6 miliard korun oproti plánu 60 miliard. Nezaměstnanost pod 3 % ukazuje na problémy zaměstnavatelů sehnat pracovníky. Růst výkonu průmyslu za rok 2017 o 8,5 % je také excelentní.

Posledního zvýšení úrokových sazeb jsme se dočkali 2. února. Hlasování bankovní rady bylo jednomyslné a základní sazba vyrostla na 0,75 %. O zvýšení sazeb se mluvilo už před prosincovým zasedáním, ale centrální banka dostala odvahu až nyní. Opět raději počkala na novou makroekonomickou zprávu. Prozatím to však vypadá, že brždění ekonomiky sazbami a silnější korunou nestačí. Na druhou stranu bylo vyznění následné tiskové konference guvernéra Jiřího Rusnoka spíše holubičí a srazilo očekávání trhů o agresivnějším zvedání sazeb.

Nová prognóza předpokládá, že inflace se bude držet nad cílem ČNB po celý rok 2018. ČNB také očekává další posilování koruny a to v roce 2018 na průměrných 24,90 a v roce 2019 na 24,50 korun za euro. V prosinci byla koruna ještě za 25,50 a na začátku února po zasedání bankovní rady jsme se už podívali na 25,20 korun za euro. Můžeme se tedy těšit na další zlevňování zahraničního zboží a to dokonce s posvěcením centrální banky. Pro zajímavost, koruna jen v lednu posílila oproti dolaru o další korunu z 21,30 na 20,30 korun za dolar. Naprosto bezvýznamnou informací pro trhy bylo zvolení nového českého prezidenta.

Ze zahraničních zpráv zaujal především růst Číny, který dosáhl 6,9 %, což je více než se očekávalo a rozhodně to pomohlo loňskému růstu cen akcií na asijských trzích. Evropská centrální banka sice nezměnila svoji měnovou politiku, ale přiznala znatelně lepší růst hospodářství. To však stačilo a dluhopisy v Evropě začaly padat resp. jejich výnosy růst. Například výnosy 5letých německých státních dluhopis vzrostly z -0,2 % na 0,10 %, což kvitovali především konzervativní investoři, protože záporných výnosů mají už dost.

Pozitivní nálada na akciových trzích z konce roku se udržela i v lednu a například jen americké akcie vzrostly o více jak 5 %. Podobně pozitivně se vyvíjely i další trhy.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Změna trendu vývoje výnosů dluhopisů směrem výše již není patrná jen v České republice, ale také v Evropě. Důvodem je ECB, která sice nechce zvyšovat sazby, ale pozitivní hodnocení vývoje ekonomiky může brzy její názor změnit.

 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 Skoro to vypadá jako by rok 2018 měl být ještě úspěšnější než rok předchozí. Akcie hned od počátku vyrazily nahoru přímo raketovým tempem. Lze jen těžko předpokládat, že tento růst se udrží a spíše uvidíme nějakou korekci. Pokračující růst na počátku roku je výrazný především na nerozvinutých trzích a v USA.

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

  

V očekávání dalšího zvýšení základní sazby v České republice koruna dál posilovala a to nejen proti euru, ale také proti dolaru. V případě dolaru máme za sebou od počátku roku 2017 posílení již o 22 % a jen v roce 2018 to dělá 5 %.

Optikou finančních indexů

Trh

Leden

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+5,2 %

+5,2 %

+23,5 %

S&P 500 (USA)

+5,6 %

+5,6 %

+23,9 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+3,0 %

+3,0 %

+11,7 %

CECE (střední Evropa)

+5,3 %

+5,3 %

+29,1 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+8,3 %

+8,3 %

+38,0 %

Index českých státních dluhopisů

-1,4 %

-1,4 %

-5,8 %

Ropa WTI

+7,1 %

+7,1 %

+22,6 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+1,1 %

+1,1 %

+6,5 %

Pozitivní začátek roku je evidentní na všech akciových trzích v tabulce. Jediné záporné číslo, které nikdy investory nepotěší je u zhodnocení českých státních dluhopisů. 

Výhled

Ani v roce 2018 nečekáme pozitivní obrat u dluhopisů a konzervativních investic. Pomalu porostou jejich výnosy, ale na druhou stranu to bude znamenat pokles jejich cen. Od České národní banky očekáváme po posledním zvýšení ještě jedno zvýšení někdy kolem prázdnin. Také u koruny očekáváme další postupné posilování, což je navíc v souladu s prognózou ČNB. 

U akcií je výhled mnohem nejistější, protože nedávný růst byl mnohem razantnější, než se očekávalo. Nikdo by se příliš nedivil, kdyby přišla korekce. Nicméně, i letos očekáváme další pozitivní růst cen akcií, ale mnohem nižším tempem než by naznačoval začátek roku. Rychlý nárůst cen akcií v USA nyní nahrává spíše evropským akciím.

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Leden

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

+0,3 %

+0,3 %

+1,4 %

Partners Universe 10

-0,9 %

-0,9 %

-1,8 %

Partners Universe 13

-0,3 %

-0,3 %

-0,3 %

Partners 7 Stars

-0,3 %

-0,3 %

+1,9 %

Partners Dividend Selection

+0,1 %

+0,1 %

-0,8 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

Lednová výkonnost našich fondů byla ovlivněna především propadem cen dluhopisů a u akciových fondů pak otevřenou pozicí v dolaru, který oslabil vůči koruně o 5 %. Toto oslabení dolaru zcela vymazalo zisky amerických trhů, proto je výkonnost akciových fondů kolem nuly. 

 

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam