Vývoj finančních trhů v lednu 2019

12.02.2019

Zpráva portfolio manažera: leden: na trzích euforie, v ČNB pesimismus

(zpráva za předchozí měsíc)

Pokud by platilo tvrzení jak na Nový rok, tak po celý rok, tak se máme letos na co těšit. Leden totiž začal úplně opačně než prosinec. Po takřka panických výprodejích, kdy v posledním čtvrtletí některé akciové indexy padaly i o 20 a více procent, se ceny akcií prudce obrátily a ztracené pozice začaly dobývat zpět. Výsledkem je více než solidní začátek roku a takřka smazaná prosincová korekce, která negativně ovlivnila výsledky fondů, penzijních společností či hedge fondů za celý rok 2018. 

Dluhopisové trhy takto bouřlivým vývojem neprošly a pokračovaly v nastaveném trendu pomalého poklesu dlouhodobých výnosů, což naznačuje možnost určitého zpomalení ekonomiky a zkrocení budoucí inflace pod 2% cíl. Tento vývoj byl stvrzen Českou národní bankou, která ve čtvrtek ponechala sazby nezměněné na 1,75 %. Na měnových trzích se toho i přes určitou volatilitu mnoho nestalo a stále jsme v očekávání, kdy koruna začne posilovat.

Po nemístném chaosu bezbřehý optimismus 

Máme za sebou pár zajímavých měsíců, které vystresovaly značnou část investorů. Mnoho z nich zjistilo, že výkyv akciových trhů směrem dolů o 15 či 20 % není pro ně, i když je to relativně běžná věc, a stáhli se do defenzivnějších aktiv. Po deseti letech nepřerušovaného růstu cen asi zapomněli, že ceny akcií mohou i klesat.

Akciové trhy proto zažily až panický záchvat, kdy výprodeje postihly všechny regiony a sektory včetně těch ziskových. Prosincový pokles cen byl tak rychlý a prudký, že se mnoho firem stalo levnými a na trhy nastoupili kupci, kteří směr akciových indexů otočili směrem nahoru. Pomohly ovšem i objektivní faktory jako naděje na ukončení obchodního sporu mezi USA a Čínou, FED, který slíbil opatrnější přístup k dalšímu zvedání sazeb, i vesměs dobrá data z ekonomiky a solidní firemní výsledky. Akciové indexy proto zahájily rok se ziskem 6 až 10 %.

Vypadá to, že s určitým zpomalením růstu ekonomik, nehledě na to, zda se jedná o USA (konec fiskálního stimulu, obchodní války), Evropu (vliv Brexitu, emisních limitů, voleb) či Českou republiku (přehřátí) se investoři již sžili a začínají se opět dívat na fundamentální faktory. Samozřejmě, že technická recese (pokles HDP dvě po sobě jdoucí čtvrtletí) nějaké země zasáhne, ale nejedná se o žádnou lavinu či systémové selhání hospodářství jako v roce 2008. Určitě si recesí projde Itálie a jen těsně se jí vyhne Německo. Nicméně, nevypadá to, že by takto razantně měla zpomalit i České republika.

Vliv očekávaného zpomalení je vidět i na výnosech českých státních dluhopisů, které predikují, že ČNB bude jen neochotně dál zvyšovat sazby, což je v rozporu s vyjádřeními některých členů rady, kteří preferují až trojí zvýšení. Pesimismus ohledně růstu ekonomiky se asi přelil i do rozhodování centrální banky, která couvla a ve čtvrtek již na druhém zasedání za sebou nezvýšila základní sazbu, která se od listopadu drží na 1,75 %. K zastavení zpřísňování měnové politiky přispěla i inflace, která byla 2 %, což je o půl procenta pod prognózou ČNB.

Zpomalení ekonomiky bereme jako zdravou korekci, protože současný stav ukazoval na přehřátou ekonomiku, a proto je návrat k udržitelnému růstu více než vhodný. Česká ekonomika opravdu nemá na to, aby platy rostly ročně o 8 % nebo aby zde byla nezaměstnanost pod 3 %.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Pokles výnosů dluhopisů pokračoval po prosinci i v novém roce. Vedle zmiňovaného zpomalení měla svůj vliv i inflace a zpomalení v Německu, kde například průmyslová produkce meziročně klesla o více jak 7 %. Také se zvýšila poptávka ze zahraničí, která táhne ceny výše, resp. výnosy níže. České dluhopisy přeci jen nesou 1,8 % oproti 0,2 % u německých státních dluhopisů, a navíc lze očekávat posilování koruny. 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Korekce propadu akciových indexů byla skoro tak rychlá jako propad sám. Nyní se investoři začnou opět soustředit na výsledkovou sezónu a neměli by znova propadnout panickým výprodejům jako v prosinci. Obecně očekáváme letos kladnou výkonnost akciových trhů.

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

Holubičí komentář guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, nižší inflace a horší očekávání růstu průmyslu po vzoru Německa udržely korunu relativně levnou. To je jeden z důvodů, proč by chtěla centrální banka i nadále zvyšovat sazby. Pomohla by koruně začít posilovat a tím utlumit potenciální inflační tlaky. V prosinci a únoru se však sazby nepohnuly. Na konci roku 2019 ČNB prognózuje kurz koruny kolem 25 EUR/CZK oproti současnému stavu, kdy je koruna na 25,80 CZK/EUR.

 

Optikou finančních indexů 

Trh

Leden

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+7,7 %

+7,7 %

-8,3 %

S&P 500 (USA)

+7,9 %

+7,9 %

-4,2 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+5,3 %

+5,3 %

-12,5 %

CECE (střední Evropa)

+5,6 %

+5,6 %

-10,9 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+8,7 %

+8,7 %

-16,3 %

Index českých státních dluhopisů

+1,1 %

+1,1 %

+1,5 %

Ropa WTI

+18,5 %

+18,5 %

-16,9 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,1 %

-0,1 %

-1,9 %

Leden vracel akciovým investorům to, co jim v prosinci sebral. Nicméně, meziročně to na překlopení do černých čísel nestačilo. I americké akciové trhy jsou stále ještě o 4 % níže než před rokem. Pokles výnosů dluhopisů pomohl alespoň nakrátko dluhopisovým indexům, které v lednu zaznamenaly růst o více jak 1 %.

Výhled

Prudký lednový návrat akcií na listopadové úrovně je jeden z nejrychlejších nárůstů cen akcií za posledních 30 let. Očekáváme, že by se pozitivní nálada mohla ještě po nějakou dobu udržet, k čemuž přispívá i dobrá firemní výsledková sezóna.

Výnosy dluhopisů se díky holubičím vyjádřením FEDu, ECB a ČNB posunuly obecně níže. To sice krátkodobě pomohlo k růstu cen dluhopisů, ale současná úroveň výnosů je tristní. 10letý německý dluhopis nese jen 0,2 % ročně. Ještě že český státní dluhopis má výnos aspoň 1,8 % ročně. To sice při základní sazbě ČNB 1,75 % a cílované inflaci 2 % není mnoho, ale rozhodně je to více než jinde v Evropě.

V letošním roce očekáváme jen maximálně jedno zvýšení sazeb a stagnaci na trhu dluhopisů. U akcií jsme pozitivní a preferujeme americké akciové trhy. Koruna by mohla začít konečně posilovat, což je přáním i České národní banky.

Výkonnost Partners fondů

Fond

Leden

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Bond Opportunity*

+0,2 %

+0,2 %

+0,4 %

Partners Universe 6

+1,5 %

+1,5 %

-3,1 %

Partners Universe 10

+3,1 %

+3,1 %

-0,4 %

Partners Universe 13

+3,8 %

+3,8 %

-1,6 %

Partners 7 Stars

+6,2 %

+6,2 %

-3,4 %

Partners Dividend Selection

+7,5 %

+7,5 %

-5,5 %

* Fond byl založen 14. listopadu 2018.

 

Návrat akciových trhů k listopadovým úrovním posunul výše i ceny našich podílových fondů. Na raketovém růstu nejvíce profitovaly čistě akciové fondy Partners 7 Stars a Partners Dividend Selection.  I čistě dluhopisový fond Partners Bond Opportunity zaznamenal kladný výsledek a potěšil konzervativní investory.

V letošním roce očekáváme pozitivní výkonnost u všech našich fondů, k čemuž by měla pomoci zklidněná situace na akciových trzích, posilující koruna a relativně vysoké výnosy českých státních dluhopisů vůči eurovým emisím.  

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam