Vývoj finančních trhů v listopadu 2017

08.12.2017

Zpráva portfolio manažera: listopad: Česká republika příliš roste

(zpráva za předchozí měsíc)

 

Podle statistiků se většina obyvatel České republiky těší z růstu mezd. Navíc jsme svědky dlouho nevídaného růstu ekonomiky. Na druhou stranu opět asi mají špatné sny v centrální bance, o čemž svědčí vyjádření guvernéra a dalších členů bankovní rady. Výroky typu „ekonomika roste rychleji než je její potenciál“ nebo „inflace se dotýká horního hranice cíle ČNB“, potvrzují určité přehřátí našeho hospodářství. Za této situace se růst základní sazby ČNB o 0,25 % na začátku listopadu může stát odrazovým můstkem k mnohem razantnějšímu zvyšování úroků ve snaze ekonomiku přibrzdit.

Není divu, že koruna v takovém prostředí dále posilovala. Dluhopisy dále ztrácely půdu pod nohama a až ke konci měsíce se výnosy dluhopisů trochu uklidnily. Co se týče globálních akciových trhů, byla situace méně dramatická, protože se nekonaly žádné silné kurzotvorné události. Akciové trhy v USA opět pomalu rostly a naopak akcie v Evropě trochu korigovaly předchozí prudký vzestup. 

 

Česko ekonomickým tygrem Evropy  

V době, kdy se většina Evropy raduje z každého nezáporného čísla potvrzujícího aspoň malý růst, Český statistický úřad zveřejnil údaj o 5 % meziročním růstu naší ekonomiky. Že to v současné době není nic obvyklého, přiznal i guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který řekl, že Česká republika vykazuje známky přehřívání, tj. roste rychleji, než je pro ni přirozené a zdravé. Když k tomu přidáme meziroční inflaci na úrovni 2,9 %, což je jen 0,1 % od maximální hranice, kde by centrální banka inflaci ráda viděla, není se co divit, že si guvernér dokáže představit zvýšení sazeb až na 3 % v horizontu 2 let.

Naposledy zvýšila své sazby ČNB právě na počátku listopadu, a to o čtvrt procenta na 0,5 %. Jen o pár dní později, kdy byla zveřejněna čísla o růstu HDP, reálných mzdách a inflaci, se zdá, že toto zvýšení nejenže nebylo poslední, ale velice rychle můžeme očekávat další krok směrem nahoru. Centrální banka nás může překvapit již před Vánoci a jako dárek posunout základní sazbu opět výše. Pokud ne, tak v únoru je zvýšení takřka jisté.

Silná makroekonomická čísla pomáhala koruně k silnějším úrovním. Koruna se již dostala na úrovně 25,50 CZK/EUR resp. 21,50 CZK/USD, což je vcelku razantní posílení oproti začátku roku, kdy se kurzy pohybovaly okolo 27 CZK/EUR resp. 26 CZK/USD. V procentech to znamená posílení o 5,5 % a 17 %. To jen pro představu, o tolik nám zlevnily veškeré importy ze zahraničí.

Novými daty byl ovlivněn nejen kurz, ale reagovaly také výnosy dluhopisů. Inflace na úrovni téměř 3 % a náhlý zájem centrálních bankéřů o zvyšování sazeb potvrdil názor trhu, že dluhopisy byly zbytečně drahé, a že přechozí výprodej byl správný. I nadále to proto vypadá na postupný pokles cen resp. růst výnosů. Výnos 10letých státních dluhopisů se již skoro dotkl 2 % a to ještě v lednu byly jeho výnosy kolem 0,3 %.

Akciové trhy pokračovaly v letošním růstu. Pouze ty evropské trochu korigovaly předchozí rychlejší nárůst. Určitý negativní vliv měl krach jednání o koalici v Německu. Pozitivním směrem mířila informace o tom, že přes 75 % amerických firem překonalo svými výsledky očekávání analytiků.  

 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let
 

Během posledního čtvrtletí je na grafu vidět výrazný růst výnosů českých dluhopisů oproti stabilitě jinde v Evropě. Výsledkem je silný propad cen dluhopisů a pokles hodnoty konzervativních portfolií.

  

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

 

V listopadu se trochu rozešly cesty akciových indexů v Evropě a Americe, když ty americké opět zaznamenaly vcelku solidní růst bez zvýšené volatility. Evropské akcie naopak zažily určitou korekci.

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Nad očekávání dobrá makroekonomická data z České republiky podpořila další posilování koruny, která od počátku roku zvýšila svoji hodnotu oproti dolaru již o více jak 17 %.

 

Optikou finančních indexů

Trh

Listopad

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+2,0 %

+18,6 %

+21,3 %

S&P 500 (USA)

+2,8 %

+18,3 %

+20,4 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-2,8 %

+8,5 %

+17,0 %

CECE (střední Evropa)

-2,6 %

+25,6 %

+36,6 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+0,2 %

+30,0 %

+29,9 %

Index českých státních dluhopisů

+0,0 %

-4,8 %

-4,2 %

Ropa WTI

+5,6 %

+6,9 %

+16,1 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,7 %

+5,6 %

+5,8 %

Výraznými znaky tohoto roku je růst nerozvinutých trhů a také amerických akcií. Bohužel český investor o většinu těchto zisků přišel hlavně díky posilující koruně, která zahraniční investice znehodnotila.  Bohužel ani konzervativní investice českým investorům radost neudělaly, protože české státní dluhopisy letos klesly již skoro o 5 %. 

 

Výhled

Doba nulových až záporných lokálních výnosů skončila, nicméně, stále ještě jsou výnosy z dlouhodobého hlediska velmi nízké. Navíc, varování centrální banky o rychlejším zvedání sazeb nehraje dluhopisům do karet ani pro příští rok. Dluhopisy proto i nadále budou aktivem, které máme silně podvážené. To nahrává akciovým investicím, které však za sebou mají solidní růst, a je tedy nutná určitá opatrnost a správný výběr jednotlivých sektorů či firem.

Neměnná je situace na měnovém poli, protože solidní růst ekonomiky a rostoucí sazby budou tlačit na posílení koruny. Na druhou stranu vysoká překoupenost koruny může působit náhle a přesně opačným směrem.

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Listopad

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,3 %

+1,4 %

+2,4 %

Partners Universe 10

-1,1 %

-1,0 %

+0,8 %

Partners Universe 13

-0,9 %

-0,1 %

+1,8 %

Partners 7 Stars

-1,3 %

+1,5 %

+3,8 %

Partners Dividend Selection

-0,8 %

+0,0 %*

+0,0 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

 

Volatilita cen dluhopisů a posilování koruny stáhly výkonnost našich fondů do záporných hodnot. Portfolia sice zaznamenala nárůst cen amerických akciových indexů, který však byl kompenzován poklesem hodnot těch evropských. Naše fondy pak v souhrnu zaznamenaly v listopadu pokles kolem 1 %. 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam