Vývoj finančních trhů v listopadu 2018

11.12.2018

Zpráva portfolio manažera: listopad: máme tu normální akciovou korekci či medvědí trh?

(zpráva za předchozí měsíc)

Od listopadu se očekávalo hodně. Po prudké říjnové korekci cen akcií se čekalo, zda se potvrdí, že šlo jen o zdravý propad způsobený vyššími výnosy dluhopisů nebo o začátek dlouhodobějšího trendu na akciových trzích. Bojovalo se na dvou frontách, ale horší makroekonomická čísla nepřebila pozitivnější zprávy z politiky a mezinárodního obchodu. Vítěz je prozatím nejasný.

Dluhopisové trhy byly ovlivněny především nižší inflací či zpomalením indexů sentimentu, což pomohlo k růstu jejich ceny resp. k poklesu výnosů. Co se týče koruny, tak je stále ve vleku negativní nálady vůči menším měnám a navzdory všem prognózám ne a ne posílit.

Akciové čekání na Godota?

Na začátku listopadu byly akcie skoro o 10 % levnější než na počátku října a přitom žádné silné fundamentální změny nenastaly. Proto se přikláním k názoru, že za korekcí byl nárůst výnosů amerických státních dluhopisů nad 3,2 % p.a., což některým investorům stačilo a stáhli se z akcií do bezpečnějších instrumentů. Listopad měl definitivně rozhodnout, zda je tento názor správný a akciové trhy se uklidní nebo jsou na tom akcie opravdu špatně.

V průběhu měsíce přišlo několik horších makroekonomických čísel, která se však soustředila především na Evropskou Unii. Růst HDP pouze 1,7 % (v České republice to bylo také relativně slabých 2,4 %) nebo pokles průmyslové produkce o -0,3 % za měsíc. Růst Německa byl překvapivě v posledním čtvrtletí dokonce záporný -0,2 %. Zpomalení EU je však tažené hlavně vratkou italskou ekonomikou. V USA zaujala nezaměstnanost, která spadla na 3,7 %, což je nejníže od roku 1968, a roční růst HDP o solidní 3,0 %.

Výše uvedená čísla stála za opětovnou korekcí akciových trhů směrem k listopadovým minimům. Nicméně, to byla teprve polovina listopadu a v druhé se všem trochu ulevilo a to, když EU schválila dohodu s Velkou Británií ohledně Brexitu, Italové také trochu přibrzdili v názorech na výši deficitu a prezident USA Donald Trump oddálil uvalení 25 % cel na čínské zboží. To vše vrátilo akcie na růstovou vlnu a listopad tak skončil víceméně tam, kde začal.

Ceny dluhopisů po dlouhé době rostly a to nejen v USA, ale i v EMU a také u nás. Důvodem jsou nižší inflace, zpomalení průmyslu a horší čísla indexů sentimentu. V USA zase pomohlo prohlášení šéfa FEDu Powella, který potvrdil, že se sazby blíží neutrální úrovni. Výnos 10letých německých státních dluhopisů klesl zpět k extrémním 0,30 % p.a. 

V České republice pomohly dluhopisům dva faktory - pokles spotřebitelské důvěry a výše inflace pod prognózou ČNB. Ani zvýšení základní sazby na 1,75 % ceny dluhopisů neohrozilo. Další zvýšení se dá očekávat až v roce 2019. Kauza syna premiéra Babiše ohledně Čapího hnízda byla populární mediálně, ale na ceny finančních aktiv neměla žádný vliv.  

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Mírný listopadový pokles výnosů (růst cen) je viditelný u všech státních dluhopisů. Nejvýznamnější pokles zaznamenaly italské dluhopisy, kde investoři kladně přijali určitý náznak vstřícnosti italské vlády ohledně plánovaného deficitu rozpočtu.  

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

5letý pohled na akciové trhy ukazuje až neuvěřitelnou výkonnost amerického akciového trhu oproti ostatním hlavním trhům. Za posledních 5 let se opravdu nedařilo evropským akciím či akciím nerozvinutých zemí (kam vedle Číny patří i Česká republika). Důvody proč Amerika všem tak utíká, jsou dlouhodobě neměnné a trvají i nadále. Ani dluhopisy nikoho příliš nenadchly a výnos 5 % za 5 let také není mnoho.

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

 

Česká koruna pokračovala ve svém oslabování navzdory očekávání všech analytiků včetně centrální banky. Dokonce je slabší než před začátkem intervencí. ČNB očekává kurz koruny ve 2 čtvrtletí 2019 kolem 24,70 CZK/EUR, což indikuje posílení skoro o 5 % za pár měsíců. 

Optikou finančních indexů 

Trh

Listopad

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,0 %

-3,0 %

-1,7 %

S&P 500 (USA)

+1,8 %

+3,2 %

+4,3 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-0,8 %

-9,4 %

-11,1 %

CECE (střední Evropa)

+5,3 %

-7,6 %

-5,5 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+4,1 %

-14,1 %

-11,2 %

Index českých státních dluhopisů

+0,6 %

-1,6 %

-1,7 %

Ropa WTI

-22,0 %

-15,7 %

-11,3 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,1 %

-1,6 %

-1,8 %

Listopad nerozhodl o tom, zda korekce cen akcií skončí či bude pokračovat a jejich výnos se pohyboval plus mínus kolem nuly. Dluhopisy lehce umazaly své předchozí ztráty. Zajímavé věci se děly i na trhu s ropou, jejíž cena spadla za poslední měsíc o 22 %.

Výhled

Listopadová data ukazují na určité zpomalení a to zvláště v Evropě. V Americe, i díky její flexibilitě a podpoře korporátní sféry ze strany prezidenta, je to mnohem lepší. Prozatím to také nevypadá na medvědí trh resp. dlouhodobější pokles cen akcií. Proto bych doporučoval převážit váhu amerických akcií na úkor ostatních trhů. 

Co se týče dluhopisových výnosů, tak máme na určitou dobu pravděpodobně klid od dalšího růstu výnosů, resp. poklesu cen. Na druhou stranu jsou výnosy z dlouhodobého pohledu stále ještě nízko a to opět v Evropě. Koruna by mohla v novém roce začít posilovat, což by mělo být taženo vyššími úroky v České republice.

Výkonnost Partners fondů

Fond

Listopad

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Bond Opportunity*

+0,2 %

+0,2 %

+0,2 %

Partners Universe 6

-0,6 %

-3,0 %

-3,3 %

Partners Universe 10

+0,0 %

-0,9 %

-1,1 %

Partners Universe 13

-0,3 %

-1,3 %

-1,5 %

Partners 7 Stars

-0,8 %

-3,4 %

-2,7 %

Partners Dividend Selection

-0,3 %

-4,3 %

-5,2 %

* Fond byl založen 14. listopadu 2018.

Zvýšená volatilita akciových trhů se projevila i na výkonnosti našich dynamických a vyvážených fondů. Nicméně, listopadový pokles hodnoty byl pouze nepatrný. Ani od počátku roku není výsledek nijak tragický ve srovnání s hrozivými poklesy některých trhů včetně dluhopisových. Projevuje se tak vliv dostatečné diverzifikace a zaměření na silné trhy. 

V listopadu jsme založili nový fond zaměřený čistě na dluhopisy Partners Bond Opportunity, který by neměl takřka reagovat na zvýšenou volatilitu či pohyby cen akcií. Prozatím přinesl klientům mírný zisk 0,2 %. 

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam