Vývoj finančních trhů v prosinci 2017

04.01.2018

Zpráva portfolio manažera: prosinec: konec roku opět ve znamení centrálních bank

(zpráva za předchozí měsíc)

Všichni se pokaždé těší na vánoční svátky, ale dny před Vánoci jsou spíše o stresu a nervozitě. Finanční investoři a analytici si k tomu všemu shonu přihodili ještě plno nových zpráv, které jim klidu nepřidaly. Začneme-li v České republice, tak tu máme několik zajímavých událostí: jmenování nové vlády bez dostatečné podpory v parlamentu, schválení rozpočtu pro rok 2018, který je i přes enormní růst ekonomiky plánován jako deficitní a předvánoční zasedání centrálních bankéřů, kteří naznačovali zdražení peněz.

Ani v zahraničí nebyla vyloženě nuda. Američtí centrální bankéři opět zvýšili základní úrokovou sazbu, kdežto ECB raději mlčela a nadále využívá záporné úroky. Prezidentu USA Trumpovi se konečně podařilo splnit jeden ze svých slibů, a to prosazení nižší sazby korporátní daně.

Akcie na blížící se konec roku a určitou nelikviditu reagovaly spíše neutrálně, když v USA pomalu rostly a v Evropě naopak klesaly. Středoevropské akcie patřily k těm šťastnějším. Výnosy dluhopisů se tlačily výše a zvláště v České republice za rok 2017 vytvořily vrásky na čelech mnoha konzervativních investorů. Koruna s určitou volatilitou pokračovala ve svém posilování.

Koruna jednou z nejlepších investic v roce 2017  

Ekonomické poučky říkají, že když ekonomika klesá, deficit státního rozpočtu jí pomůže opět rozhýbat a vice versa. V době, kdy naše ekonomika roste skoro o 5 %, nezaměstnanost je extrémně nízká (pod 3 %) a nominální mzdy rostou meziročně o 7 %, bychom všichni očekávali přebytkový rozpočet. Parlament nám však schválil nový rozpočet na rok 2018 a opět deficitní. Kdy už jindy by měl být v přebytku?

To, že ekonomika roste nad svůj potenciál, potvrzuje průběžně i centrální banka, která čím dál hlasitěji varuje, že opět brzy zvýší svoji základní sazbu (pan Hampl a pan Benda), aby trochu utlumila nadšení dlužníků. Nicméně se tak nestalo a na zasedání bankovní rady těsně před svátky převládl názor, že růst mezd o 7 % není až tak inflační. Takřka s jistotou můžeme očekávat, že sazba vzroste počátkem února na 0,75 %.

V USA dostal pod stromeček dárek prezident Donald Trump, kterému senát i sněmovna reprezentantů schválily daňovou reformu, kdy by se postupně měly snížit korporátní daně z 35 % na 20 %. To by mělo pomoci nejen firemním ziskům, ale i cenám akcií. Radost z tohoto kroku trochu tlumí analytici, kteří odhadují kvůli různým výjimkám současnou efektivní daňovou sazbu jen na 22 %. Americká centrální banka pak podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu do pásma mezi 1,25 % až 1,50 % a potvrdila dobrou kondici celé ekonomiky.

V tomto směru je Evropská centrální banka trochu pesimističtější a nechce rozjíždějící se eurozónu ničím ohrozit, a proto ponechala depozitní sazbu na -0,4 %. Hlavním znakem relativně dobré nálady i v Evropě je klesající nezaměstnanost, která je nyní již kolem 8 %.

 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Výnosy v USA a v České republice dál pokračovaly v cestě k vyšším úrovním. Růst výnosů znamená pokles cen, což rozhodně netěší investory, kteří nakoupili dluhopisy jako bezpečný přístav pro uložení peněz. Nadále jsou však výnosy velice nízko a v roce 2018 očekáváme jejich další posun výše.

 

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok


Rok 2017 byl opět rokem amerických akcií. Jejich zhodnocení dosáhlo úctyhodných 20 % a to bez větších výkyvů. Evropské akcie byly opět méně výnosné a navíc kolísání jejich cen bylo mnohem vyšší. Dobře se vedlo i nerozvinutým trhům, které těží z oslabování dolaru a všeobecného růstu. Smutný je pohled na index státních dluhopisů, který od roku 2016 jen a pouze klesá.

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let


 

Výnosy českých investorů byly negativně zasaženy ze dvou stran. Jednak ze strany dluhopisů, které v období rostoucích sazeb trpí, a podruhé ze strany koruny, která v roce 2017 silně posilovala. Oproti euru to bylo skoro 6 % a proti dolaru přes 18 %. Toto posilování je sice velice příjemné z hlediska koupěschopnosti obyvatelstva a pro importéry, ale pro investory investující v zahraničí představuje silnější koruna pokles hodnoty jejich cizoměnových aktiv. A pokles o 6 % resp. 18 % takřka úplně vymazal zisky zahraničních akciových trhů.

 

Optikou finančních indexů

Trh

Prosinec

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,3 %

+20,1 %

+20,1 %

S&P 500 (USA)

+1,0 %

+19,4 %

+19,4 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-1,8 %

+6,5 %

+6,5 %

CECE (střední Evropa)

+2,3 %

+28,5 %

+28,5 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+3,4 %

+34,3 %

+34,3 %

Index českých státních dluhopisů

+0,0 %

-4,9 %

-4,9 %

Ropa WTI

+5,3 %

+12,5 %

+12,5 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,2 %

+5,5 %

+5,5 %

Tabulka potvrzuje skvostný rok v USA a pokles cen dluhopisů. Velmi dobře se dařilo akciím ve střední Evropě a významnou nepříjemností pro lokální investory do zahraničních aktiv bylo posilování koruny. 

 

 

Výhled

Ani v roce 2018 nečekáme pozitivní obrat u dluhopisů a konzervativních investic. Sice pomalu porostou jejich výnosy, ale na druhou stranu to bude znamenat pokles jejich cen. Od České národní banky očekáváme dvojí zvýšení sazeb až na úroveň 1 %. Silně rostoucí česká ekonomika a inflace nad cílem ČNB určitě neospravedlňují výnos 10letého státního dluhopisu na úrovni 1,83 %.

Koruna bude i nadále posilovat a to především vůči euru. Větší otázkou je vývoj proti dolaru, kde letošní skoro dvacetiprocentní posílení je dosti razantní. Vše bude primárně záležet na politice ECB, která by mohla ukončit měnovou expanzi a podpořit tím euro a to opět na úkor dolaru. V souladu s eurem se pak bude chovat i česká koruna.

 

Akciové trhy mají za sebou vcelku solidní několikaletý růst, ale na druhou stranu jsou světové ekonomiky teprve na začátku větší expanze a proto by neměl hrozit silnější výkyv směrem dolů. Opět vše bude záviset na chování centrálních bank a pohybu měnových kurzů, které mohou některé výnosy znásobit či vynulovat (viz výkonnost amerických akcií v české koruně). Akciové trhy proto bereme stále jako preferované aktivum a to především v porovnání s dluhopisy. 

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Prosinec

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,3 %

+1,1 %

+1,1 %

Partners Universe 10

-0,2 %

-1,3%

-1,3 %

Partners Universe 13

-0,2 %

-0,4 %

-0,4 %

Partners 7 Stars

+0,8 %

+2,3%

+2,3 %

Partners Dividend Selection

-0,9 %

-0,9 %*

-0,9 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

 

Posilování koruny a pokles evropských akcií stály za negativní výkonností našich fondů v prosinci. Pouze fond Partners 7 Stars se svojí diverzifikací a sázkou na americké trhy dokázal udržet kladnou výkonnost. V meziročním srovnání klientům přidal fond Partners Universe 6 asi 1 % a to navzdory poklesu cen konzervativních investic. Meziročně se vedlo také fondu Partners 7 Stars, který profitoval především z růstu amerických akcií.

Fondy Partners Universe 10 a 13 nepatrně oproti roku 2016 klesly a důvodem je opět jejich konzervativní složka a posilování koruny. U fondu Partners Dividend Selection je za mírným poklesem především pokles akciových trhů na konci roku.

 

Děkujeme všem klientům za důvěru a věříme, že rok 2018 bude z investičního pohledu úspěšnější než rok 2017 a že se neblíží žádné výraznější finanční krize.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam