Vývoj finančních trhů v prosinci 2018

10.01.2019

Zpráva portfolio manažera: prosinec: akciový knockout na konci roku

(zpráva za předchozí měsíc)

Konec roku na finančních trzích byl všechno, jen ne klidný. Rostoucí počet negativních komentářů ohledně budoucího vývoje americké, evropské či české ekonomiky celosvětově zvětšil rizikovou averzi investorů. I když se žádné významné nepříjemné zprávy neobjevily, stejně se investoři pustili do výprodeje rizikových investic, a to především akcií, a přesouvali se do bezpečnějších aktiv. 

Výsledkem je jeden z nejhorších měsíců za posledních pár let. Jednoduše řečeno by na celý rok 2018 takřka všichni investoři chtěli zapomenout. Je opravdu velmi těžké najít aktivum, které si uchovalo svoji cenu či dokonce zhodnotilo svoji hodnotu.

Korekce kam se podíváš

Akciové trhy klesaly v prosinci unisono. Podstatný rozdíl je však v celoroční výkonnosti. Zatímco americké indexy klesly pouze o cca 6 %, evropské klesaly o více jak 14 % (DAX o 18 %). Vysoká míra nejistoty (od změn politik centrálních bank, přes rozličné problémy evropských zemí, po obchodní války), zhoršený výhled globální ekonomiky a v neposlední řadě horší zisková očekávání mediálně populárních firem (viz Apple, Facebook, automobilky) indikují vyšší opatrnost při investování především v prvním pololetí.

Na druhou stranu akciové trhy jsou po kombinaci jejich poklesu poměrně rozumně oceněné a není zde jeden silný důvod pro systémovou krizi podobnou té hypotéční z roku 2008. Proto si myslíme, že výsledná výkonnost akciových trhů bude v roce 2019 kladná.

V USA si FED všiml drobných, ale znatelných náznaků zpomalování ekonomiky, a proto jsou jeho poslední zprávy více holubičí a vypadá to, že se již nebudou tak překotně zvedat sazby jako v roce 2018. Také prezident Trump se mírně uklidnil a velkoryse poskytl 90 dnů na vytvoření nové obchodní dohody s Čínou.

ECB potvrdila konec kvantitativního uvolňování navzdory zpomalující ekonomice eurozóny. Měnová politika však ale nadále zůstává uvolněná díky sazbám, které zůstanou na stávajících úrovních minimálně do léta 2019.

Meziroční růst eurozóny dosáhl pouze 1,6 %. Na zpomalování má významný vliv Německo, jehož dynamika růstu výrazně zpomalila na 1,2 % meziročně. Uklidnila se situace kolem italského rozpočtu, kdy vláda souhlasila s úspornější variantou. Velkým tématem je stále Brexit a jeho hrozící tvrdá varianta.

V České republice překvapily spotřebitelské ceny, které vzrostly pouze o 2 % p.a, což bylo o 0,5 % pod prognózou ČNB. Důvodem byl nižší růst cen potravin a ropy. Proto předpokládáme, že další zvýšení sazeb nastane až v únoru a další přinejlepším v druhé polovině roku. Průmyslová výroba po nepříznivých výsledcích v srpnu a září konečně přinesla lepší výsledky. Meziroční růst o 6,7 % byl po zářijovém poklesu o 0,9 % nad očekávání příznivý. Z detailních dat vyplývá, že po dvouměsíční pauze opět na síle nabral automobilový průmysl. 

Zvyšující se riziková averze pomohla dluhopisovým trhům, kde se výnosy posunuly níže, blíž k dlouhodobým minimům. Mírnější rétorika FEDu zase oslabila lehce dolar. Koruna mírně získala vůči oběma hlavním měnám.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Pokles výnosů státních dluhopisů je obecný a pokračuje i v lednu. Ceny dluhopisů se zvedají především díky nižší inflaci, očekávanému zpomalení a přesunu některých investorů z rizikovějších aktiv. Výnosy 10letých německých státních dluhopisů klesly zpátky pod extrémních 0,2 % p.a. a americké také korigovaly zpět pod 3 % až k výnosu 2,60 %.

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Korekce akciových trhů, která započala v říjnu, v prosinci ještě akcelerovala. Nelze jasně říci, co bylo důvodem takto razantního poklesu. Evidentně se sešla kombinace několika spíše psychologických faktorů nehledě na region či sektor. Všechny akciové trhy proto v roce 2018 skončily v záporných číslech. 

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

 

Směrem ke konci roku začala česká koruna mírně posilovat. Napomáhá tomu konec kvantitativního uvolnění v eurozóně a mírnější komentáře amerického FEDu. ČNB očekává kurz koruny ve 2. čtvrtletí 2019 kolem 24,70 CZK/EUR, což by znamenalo posílení asi o 4 % za pár měsíců. Pokud bude koruna slabší, můžeme se dočkat více než jednoho zvýšení sazeb.

Optikou finančních indexů 

Trh

Prosinec

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-7,7 %

-3,0 %

-10,4 %

S&P 500 (USA)

-9,2 %

-6,2 %

-6,2 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-5,4 %

-14,3 %

-14,3 %

CECE (střední Evropa)

-3,8 %

-11,1 %

-11,1 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-2,9 %

-16,6 %

-16,6 %

Index českých státních dluhopisů

+0,6 %

-1,0 %

-1,0 %

Ropa WTI

-10,8 %

-24,8 %

-24,8 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,9 %

-0,7 %

-0,7 %

Tragický prosinec na akciových trzích zvrátil do červených čísel i ty regiony, které se do listopadu držely v černých číslech. Nejhůře jsou na tom evropské akcie a akcie nerozvinutých zemí. Letos se prozatím nedaří ani ropě, navzdory snahám OPECu pokles zastavit. Další smutnou zprávou jsou české státní dluhopisy, jejichž index měl v roce 2018 také záporný výkon. 

Výhled

Současná korekce je sice výraznější než obvykle, ale nijak se nevymyká z dlouhodobé volatility akciových trhů, a protože ani z fundamentálního hlediska se nic tak strašného ve světové ekonomice neděje, jsme v horizontu jednoho roku spíše optimističtí.

Výnosy dluhopisů se díky současné zvýšené nejistotě nebo také averzi k riziku dostaly opět níže a z dlouhodobého hlediska jsou opět drahé. Větší opatrnost je nutná hlavně u High Yield dluhopisů, které mohou v současné situaci rychle ztrácet. Tlak ČNB a relativně solidní výkon české ekonomiky by měly i nadále posouvat k silnějším úrovním korunu nejen vůči euru, ale i dolaru

Výkonnost Partners fondů

Fond

Prosinec

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Bond Opportunity*

+0,0 %

+0,2 %

+0,2 %

Partners Universe 6

-1,4 %

-4,3 %

-4,3 %

Partners Universe 10

-4,0 %

-4,8 %

-4,8 %

Partners Universe 13

-4,3 %

-5,5 %

-5,5 %

Partners 7 Stars

-6,1 %

-9,3 %

-9,3 %

Partners Dividend Selection

-8,0 %

-12,0 %

-12,0%

* Fond byl založen 14. listopadu 2018.

Silná korekce akciových trhů zasáhla i naše smíšené a čistě akciové fondy. Nicméně, diverzifikace a sázka na americké trhy pomohla tento pokles zmírnit, a proto v celoročním srovnání není pokles až tak razantní jako když se podíváme na výkonnost samotných evropských akcií či akcií nerozvinutých zemí. Bohužel, vyvážené fondy v loňském roce nezachránila ani konzervativní složka, která trpěla růstem výnosů dluhopisů. 

Jediný fond, který udržel kladnou výkonnost, je náš nový fond Partners Bond Opportunity, který těžil z investice do dluhopisů v době, kdy se jejich výnosy pohybovaly výše. Fond dokázal i v současné volatilitě na trhu akcií a dluhopisů připsat klientům 0,2 %. 

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam