Vývoj finančních trhů v říjnu 2017

08.11.2017

Zpráva portfolio manažera: říjen: dluhopisový Armagedon pokračuje

(zpráva za předchozí měsíc)

V říjnu bylo živo především na lokálním dluhopisovém trhu, kde české státní dluhopisy zrychlily svůj propad. Překvapili také čeští centrální bankéři, kteří se jako jeden muž najednou začali hlásit k podpoře zvyšování sazeb a své sliby hned na začátku listopadu splnili. Není divu, že v prostředí nahoru letících výnosů posilovala koruna vůči euru. Co se týče akciových trhů, tak u nich pokračovala relativně pozitivní nálada a jejich ceny se posouvaly obecně výše.

 

Vedle ČNB se také vcelku výrazně projevila Evropská centrální banka, která stanovila relativně pomalou rychlost a sílu ukončování kvantitativního uvolňování, což ve svém důsledku výrazně oslabilo euro vůči dolaru. 

České státní dluhopisy nejhorší investicí  

Již dlouho je veřejným tajemstvím, že česká ekonomika šlape nadmíru dobře, a že oficiální sazby blízko nuly jsou nepřiměřeně nízké. Tyto úvahy byly v říjnu podpořeny tvrdými makroekonomickými daty. Především růst HDP o 4,7 % meziročně je snem valné většiny vlád v Evropě i ve světě. Ani nezaměstnanost ve výši 2,7 %, což je nejnižší číslo v celé Evropě, není úplně normální stav a svědčí o nedostatku pracovníků. Růst nominálních mezd o skoro 8 % meziročně nebo růst průmyslu o 6 % meziročně ukazují na svižnou expanzi naší ekonomiky.

Na základě těchto dat se během října ozvali takřka všichni členové bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka a unisono vyhlásili podporu zvyšování oficiální sazby. A právě hned 2. listopadu ČNB zvýšila svoji základní sazbu o 0,25 % na 0,5 %. Vliv druhého letošního zvýšení bude spíše marginální, protože finanční trhy na tento posun byly již připraveny. Důležitější je odhodlání centrální banky v těchto krocích pokračovat.

Nezávisle na kroku ČNB pokračoval v říjnu růst výnosů českých státních dluhopisů. Například výnos pětiletého státního dluhopisu vzrostl z 0,3 % na 0,8 %, což znamená propad ceny příslušného dluhopisu asi o 2,5 %. Tento vývoj určitě nepotěší konzervativní investory, kteří můžou letos očekávat záporné zhodnocení.

Obecný růst výnosů a dobrý výkon ekonomiky tlačil korunu dále k silnějším úrovním. Jen za říjen jsme zaznamenali posílení z úrovně 26 na 25,50 CZK/EUR, tj. o další 2 %.

V Evropě tón udávala ECB, kde se její prezident vyjádřil k očekávanému ukončení kvantitativního uvolňování. Prezident informoval o tom, že sníží objem výkupů jednorázově na 30 mld. EUR měsíčně, ale na druhou stranu tento nástroj bude využívat minimálně ještě do září příštího roku. To zklamalo především měnové investory a euro vůči dolaru oslabilo.  

 

Akciové trhy na tyto zprávy příliš nereagovaly a dál poklidně rostly. Hlavním důvodem je víceméně pozitivní výsledková sezóna, která nemá příliš negativních zpráv.

 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let
 

 

Prudký růst výnosů českých státních dluhopisů je zřetelně vidět hlavně v porovnání s výnosy ostatních státních dluhopisů. Jen od počátku roku se zvedl výnos českého státního desetiletého dluhopisu z úrovně 0,3 % na 1,7 %, což znamená vcelku razantní propad ceny.

 

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

 

Pozitivní nálada u akcií trvala i v říjnu a nenarušila ji ani výsledková sezóna. Růst cen probíhal napříč regiony.

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Prudké oslabování dolaru si v posledních dvou měsících dalo pauzu. Na druhou stanu začalo proti koruně opět padat euro. Z intervenčních hodnot nad 27 CZK/EUR jsme se letos dostali již k úrovni 25,50 CZK/EUR tj. posílení o více jak 5 %.

 

Optikou finančních indexů

Trh

Říjen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,8 %

+16,3 %

+20,5 %

S&P 500 (USA)

+2,2 %

+15,0 %

+21,1 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+2,2 %

+11,7 %

+20,3 %

CECE (střední Evropa)

+4,5 %

+28,9 %

+34,0 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+3,5 %

+29,8 %

+23,6 %

Index českých státních dluhopisů

-2,0 %

-4,9 %

-4,7 %

Ropa WTI

+5,2 %

+1,2 %

+16,0 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+1,2 %

+5,0 %

+5,0 %

Pokračující růst akciových indexů je v ostrém kontrastu k propadu konzervativních investic zastoupených indexem českých státních dluhopisů. Letos jeho pokles dělá již skoro 5 %.

Výhled

Doba nízkých až záporných lokálních výnosů skončila. Výnosy dluhopisů prudce rostou a ani ČNB se nenechává zahanbit a zvyšuje sazby. Dluhopisy proto i nadále budou aktivem, které máme silně podvážené. To nahrává akciovým investicím, které však za sebou mají solidní růst, a je tedy nutná určitá opatrnost a správný výběr jednotlivých sektorů či firem.

 

Neměnná je situace na měnovém poli, protože solidní růst ekonomiky a rostoucí sazby budou tlačit na posílení koruny. Na druhou stranu vysoká překoupenost koruny může působit náhle a přesně opačným směrem.

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Říjen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

+0,4 %

+1,8 %

+2,7 %

Partners Universe 10

+0,9 %

+0,1 %

+3,0 %

Partners Universe 13

+1,2 %

+0,8 %

+4,4 %

Partners 7 Stars

+1,3 %

+2,8 %

+9,3 %

Partners Dividend Selection

-2,2 %

+0,8 %*

+0,8 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

 

Výprodej dluhopisů, který začal v průběhu září v České republice, tlačil níže konzervativní části smíšených fondů. Nicméně, naše defenzivní strategie a zvýšená pozice v akciových indexech udržela smíšené fondy v solidních kladných číslech. Naše fondy pak v souhrnu zaznamenaly v říjnu růst kolem 1 %.

 

Říjnový pokles hodnoty u našeho nejmladšího fondu Partners Dividend Selection je dán především poklesem akcií firmy GE, kde firma zhoršila svůj výhled pro výplatu dividend. Aktuální pokles vykompenzoval nadprůměrný růst ze září a od svého založení před 4 měsíci je fond téměř 1 %  v plusu. 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam