Vývoj finančních trhů v říjnu 2018

09.11.2018

Zpráva portfolio manažera: říjen: zlevňují akcie i dluhopisy

(zpráva za předchozí měsíc)

Na akciové trhy přišla v říjnu prudká, ale již dlouho očekávaná korekce. Jen v USA byl pokles z nejvyšší hodnoty přes 10 % a mnoho akciových trhů dopadlo ještě hůře. Analytici s obtížemi hledali hlavní důvod prudkého poklesu. U nás v České republice se zase centrální banka rozhodla pro letošní již páté zvýšení základní sazby. Důvodem není ani tak inflace jako slabší koruna. Vyšší úroky nám přinášejí levnější dluhopisy.

Korekce cen akcií je konečně zde

Prudká korekce cen akcií zasáhla celý svět. Pravděpodobným spouštěčem se nestala ani Itálie se svým problémovým rozpočtem, ani Velká Británie s Brexitem či krizi blížící se Argentina, Venezuela a Turecko. Tentokrát nemůžeme vinu svalovat ani na prezidenta USA Donalda Trumpa. Za hlavní důvod výprodejů je považován nárůst výnosů amerických státních dluhopisů nad 3,2 % a mírný pokles odhadu růstu světové ekonomiky ze strany Mezinárodního měnového fondu.

Výnos 3 % je pro velkou část investorů již dostatečným lákadlem, kdy jsou ochotni opustit nejisté výnosy akciových trhů a přesunout se do klidných vod dluhopisových výnosů. Akciové indexy proto prošly korekcí, která letos přesahuje 10 %. Americké akcie tak v říjnu ztratily to, co do září klientům vydělaly. Mnohem hůře jsou na tom evropské a nerozvinuté trhy, které prohloubily své ztráty ještě více do červených čísel.

Zvýšená riziková averze investorů a jejich „útěk do kvality“ působil vedle akcií i na lokální měnové kurzy, které vesměs oslabovaly. Bohužel, dotýká se to i naší koruny, která oslabila na 25,90 CZK/EUR z úrovně 25,20 CZK/EUR. Česká národní banka v tuto chvíli očekávala korunu pod 25 korunami za euro. Aby slabší koruna nezvyšovala inflaci, rozhodla se centrální banka 1. listopadu opět posunout základní úrokovou sazbu. Úroky dosáhly dlouho neviděné úrovně 1,75 %. Prozatím toto prudké šlápnutí na brzdu koruně nepomohlo, protože se veze na negativní vlně podobně jako ostatní menší lokální měny.

Koruně nepomáhá ani excelentní výkon české ekonomiky. Málokdo může soupeřit s naší nezaměstnaností kolem 2,2 % či výkonem průmyslu a stavebnictví. ČNB očekává uklidnění situace a návrat koruny k posilování. Pro 2. čtvrtletí roku 2019 prognózuje kurz koruny kolem 24,70 CZK/EUR. Zvýšení sazeb neznamenalo jen potenciální impuls pro korunu, ale primárně i pro dluhopisy, jejichž ceny s růstem výnosů klesaly a dluhopisy proto opět trochu zlevnily.

Suma sumárum nebyl říjen pro investory úplně šťastným měsícem, protože zažili turbulence jak u akcií, tak u dluhopisů a lokálních měn. 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Dlouhodobé české výnosy stagnovaly lehce nad 2 % i přes další zvýšení 14denní repo-sazby ze strany ČNB. Podobně na tom byly německé státní dluhopisy. Rostoucí trend výnosů je vidět u amerických státních dluhopisů, které bez problémů prorazily psychologickou hranici 3 %, což je pokládáno za impuls ke korekci cen akcií. Z nárůstu výnosů italských dluhopisů je patrné zvyšování rizikové přirážky kvůli příliš deficitnímu rozpočtu.

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Letošní růst amerických akciových trhů se v průběhu října takřka vymazal. Mnohem hůře jsou na tom evropské trhy a akcie nerozvinutých zemí, jejichž ceny spadly na hodnoty z roku 2014. Navzdory ekonomickým teoriím nepomohly investorům ani dluhopisy, které klesaly či stagnovaly.

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

Negativní vliv rizikové averze investorů vůči malým měnám je letos patrný i v kurzu koruny a eura. Koruna totiž oslabuje skoro celý rok a z hodnoty 25,20 propadla až k 25,90 a to vše navzdory prognózám ČNB a jejímu zvyšování sazeb.

Optikou finančních indexů 

Trh

Říjen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-7,4 %

-3,9 %

-0,7 %

S&P 500 (USA)

-6,9 %

+1,4 %

+5,3 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-5,9 %

-8,7 %

-13,0 %

CECE (střední Evropa)

-4,5 %

-12,2 %

-12,5 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-8,8 %

-17,5 %

-14,6 %

Index českých státních dluhopisů

+0,4 %

-2,2 %

-2,3 %

Ropa WTI

-10,8 %

+8,1 %

+20,1 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,8 %

-1,5 %

-1,0 %

Korekce akcií stáhla do červených čísel většinu letošních akciových indexů. Lehce nad nulou se drží již jen americké trhy. Investoři do akcií z nerozvinutých trhů musí letos počítat s poklesem přes 10 %. Záchranou nejsou pro české investory ani dluhopisy, které v říjnu sice lehce posílily, ale od počátku roky jsou také v červeném.

Výhled

Korekce byla velice rychlá a prudká, přestože se základní fundamentální faktory příliš nezměnily. Proto očekáváme spíše postupný návrat na výchozí hodnoty než pokračování medvědího trhu. Zotavení cen akcií bude pravděpodobně svižnější v USA, protože problémy v Evropě jsou výraznější a celkově je její ekonomika více heterogenní a neflexibilní. 

Prudké zvyšování sazeb v České republice zlevnilo dluhopisy až na úrovně z roku 2005 a tedy zpět k normálnějším úrovním. Myslíme si, že si centrální banka dá ve zvyšování sazeb chvíli pauzu a v souladu s prognózou centrální banky očekáváme posilování koruny. ČNB prognózuje kurz koruny hluboko pod 25 CZK/EUR již za půl roku tj. posílení o více jak 4 %. 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Říjen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-1,9 %

-2,4 %

-3,0 %

Partners Universe 10

-3,0 %

-0,9 %

-2,2 %

Partners Universe 13

-3,9 %

-1,0 %

-2,1 %

Partners 7 Stars

-5,7 %

-2,7 %

-3,3 %

Partners Dividend Selection

-5,2 %

-4,0 %

-5,6 %

Říjnová korekce cen akcií i dluhopisů zasáhla i naše fondy. Současné turbulence stáhly fondy do červených čísel i pro období od počátku roku. Nicméně pokles od -1 % do -4 % je ve srovnání s letošním poklesem akciových trhů vcelku přijatelný výsledek. Pro následující měsíc očekáváme spíše návrat cen akcií k původním hodnotám než pokračování propadu.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam