Vývoj finančních trhů v srpnu 2017

08.09.2017

Zpráva portfolio manažera: srpen: ČNB po 9 letech zvedla sazby

(zpráva za předchozí měsíc)

Je to právě 9 a půl roku od února 2008, kdy Česká národní banka naposledy zvýšila svojí základní sazbu. Od té doby známe jen cestu dolů a po dobu 5 let až do začátku srpna 2017 byla úroková sazba na ekonomicky bezprecedentní nule. Ač byl posun sazby dlouho nevídaná věc, reakce trhů byla minimální a navzdory některým očekáváním dokonce opačná - výnosy dluhopisů s delší splatností se překvapivě posouvaly níže.

 

Mezi další významné ekonomické události v minulém měsíci patřila schůzka nejmocnějších centrálních bankéřů v Jackson Hole, USA. Jejím výsledkem je především zvýšená aktivita na měnových trzích a hlavně oslabení kurzu dolaru.

Konečně jsme se dočkali

Není to ani 5 měsíců od konce intervencí a centrální banka už sazby dokonce poprvé zvyšuje. Zvýšení sazby o 20 bazických bodů není nic, co by mělo pohnout kormidlem ekonomiky, ale spíše to ukazuje na odhodlání centrálních bankéřů ukázat změnu v myšlení směrem k normalizaci měnové politiky.

A protože se po uplynulé finanční a komoditní krizi světová ekonomika vzpamatovává jen velmi pomalu, patří Česká národní banka mezi jednu z prvních, která ke zvýšení sazeb přistoupila. Centrálním bankéřům hrálo do not několik důležitých čísel. Není důvod podporovat ekonomiku nulovými úrokovými sazbami, když máte nezaměstnanost pod 4 %, inflace se drží kolem 2,5 %, což je nad cílem ČNB, a ekonomika roste meziročně dlouho nevídaným tempem 4,7 %.

Když k tomu přidáme růst reálných mezd o +5,3 %, což je nominální růst průměrných mezd skoro o 8 % za rok a raketový posun cen nemovitostí, neměli centrální bankéři asi práci těžkou. Dokonce se posledních pár dní zdá, že členové bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka vážně uvažují o dalším zvýšení sazby. Je zde jen málo rizik, které jim nehrají do karet, a to možnost prudkého oslabení koruny kvůli odchodu spekulantů a prozatím zdrženlivá politika Evropské centrální banky.

Výsledek zvýšení sazby o 0,2 % byl spíše kosmetický. Výnosy dlouhodobých lokálních dluhopisů dokonce klesly a koruna se sama o sobě vůči euru takřka neposunula a celý měsíc se potácela na hladině kolem 26,10 CZK/EUR.

 

Zraky zahraničních finančních analytiků byly upřeny především na zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole v USA. A přestože se zde hlavní řečníci takřka nedotkli citlivých témat kolem měnových politik, tak i tyto nevyřčené záležitosti ovlivnily negativně dolar. Nedostatek jestřábích vyjádření z FEDu a mlčení pana Draghiho z ECB nahrály euru, které vůči dolaru posílilo. Podobně posílila i koruna  a dostala se pod 22 korun za dolar.

 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let
 

 

Výnosy 10letých státních dluhopisů se v srpnu obecně vydaly níže, za což mohla opět klesající inflace v Evropě. Tento pokles táhl dolů i české výnosy a to navzdory o 1 procento vyšší inflaci a zvýšení základní sazby ze strany ČNB.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

 

Akciové trhy hledaly výraznější impulsy a každý se vyvíjel trochu jinak. Vedle stagnujícího trhu amerických akcií tu bylo pár nerozvinutých trhů, které se posunuly výše. Evropské akcie na rozdíl od zbytku světa část hodnoty ztratily.

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Hlavní událostí celého srpna bylo pokračující oslabení dolaru, který od začátku roku ztratil vůči koruně již přes 15 % hodnoty.

Optikou finančních indexů

Trh

Srpen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-0,1 %

+11,9 %

+14,0 %

S&P 500 (USA)

+0,1 %

+10,4 %

+13,9 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-0,8 %

+4,0 %

+13,2 %

CECE (střední Evropa)

+4,2 %

+26,1 %

+38,1 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+2,0 %

+26,1 %

+21,7 %

Index českých státních dluhopisů

+0,1 %

-1,5 %

-1,4 %

Ropa WTI

-5,9 %

-12,1 %

+5,7 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,1 %

+3,4 %

+3,4 %

V tabulce výše jsou evidentní nevýrazné výsledky akciových trhů. Smutný je pohled na zhodnocení českých státních dluhopisů, které za rok klientům ubraly skoro procento a půl.

Výhled

Doba zlevňování dluhopisů, resp. pokles jejich cen, ještě neskončila, a proto i nadále udržujeme minimální pozici v dluhopisech, abychom se vyhnuli jejich negativnímu vlivu na naše portfolia. Hodnota dolaru velice rychle klesla o více jak 15 %, což začíná být problémem pro evropskou ekonomiku. Extrémní oslabení dolaru nás vede k přesvědčení, že může dojít k přestřelení kurzu a nastat určitá korekce zpět.

 

Relativně levné jsou oproti dluhopisům stále akcie, které však mají za sebou solidní růstové období, a proto již nelze očekávat růst o desítky procent jako za poslední rok. Důležitý nyní bude výběr správných akcií a regionální diverzifikace.

Výkonnost Partners fondů

Fond

Srpen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,1 %

+1,0 %

+1,9 %

Partners Universe 10

-0,4 %

-1,6 %

+1,6 %

Partners Universe 13

-0,5 %

-1,6 %

+2,1 %

Partners 7 Stars

-0,8 %

-0,4 %

+5,1 %

Partners Dividend Selection

+0,8 %

+0,6 %*

+0,6 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

Extrémně nízké výnosy státních dluhopisů, kolísající akciové trhy a posilující dolar byl mixem událostí, který potěší málokterého investora. Nejlépe se za této situace zachovaly investice našeho nového fondu Partners Dividend Selection, kde strategie nákupu kvalitních dividendových akcií eliminovala některé výkyvy a dokonce posunula aktiva fondu výše.

 

Ostatní fondy všeobecnou nejistotu přežily vcelku bez větších ztrát a udržují majetek klientů na úrovni z počátku roku.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam