Vývoj finančních trhů v srpnu 2018

07.09.2018

Zpráva portfolio manažera: srpen: koruna na ČNB nereaguje

(zpráva za předchozí měsíc)

Uplynul zhruba jeden měsíc od posledního, už pátého, zvýšení úrokových sazeb v České republice. Hlavním důvodem, proč naše centrální banka zpřísnila sazby už na 1,25 %, je slabší úroveň koruny oproti prognóze ČNB. Bohužel, ani tentokrát koruna na krok centrální banky nezareagovala. Mnohem větší efekt mají slova a činy prezidenta USA. Jistý vliv na korunu má překvapivě i situace v Turecku.

Současné turbulence pak především ovlivňují akciové trhy. Ty americké rostou jako by se nechumelilo. Evropské a rozvíjející se akciové trhy zase korigují svoje hodnoty. Trh s dluhopisy ukazuje, že investoři se spíše stahují z rizikovějších aktiv a výnosy dluhopisů mírně klesaly, což znamená, že rostly jejich ceny. Co se týče měnových trhů, tak je situace nepřehledná, protože vývoj klíčového kurzu mezi dolarem a eurem je v současnosti nevyzpytatelný a situace na frontě se mění každý den.

Koruna stále ve vleku negativní nálady vůči nerozvinutým trhům 

Posilování koruny po ukončení intervencí nenabralo rychlost, jakou ekonomové očekávali. Levnější koruna tak i nadále stimuluje ekonomiku k až nezdravému růstu, který je potvrzen mizivou nezaměstnaností, prudkým růstem cen nemovitostí a platů. Centrální banka tedy začala zvedat sazby, aby korunu podpořila a ekonomiku trochu zpomalila.

Bohužel, kroky prezidenta USA Donalda Trumpa, který zavádí různá cla, aby chránil lokální firmy proti levným dovozům, způsobují výprodej aktiv a měn nerozvinutých zemí. Proto padá hodnota vedlejších měn, stejně jako klesají jejich akciové trhy. Tento negativní sentiment však dopadá i na korunu, která je brána jako jedna z malých měn a tudíž je nyní v obecné nemilosti.

Výprodej koruny brzdí její posilování, které by u měny tak výkonné ekonomiky každý očekával. Podle původních prognóz ČNB měla být koruna již lehce pod 25 CZK/EUR, ale v současnosti je nad 25,75 CZK/EUR. Rozdíl 3 % je vcelku podstatný a ČNB ho dohání pomocí svižnějšího zvedání sazeb. Proto ani klíčová sazba na úrovni 1,25 % není konečný letošní výsledek a můžeme očekávat další zvýšení. Celý budoucí vývoj je pak závislý na vývoji kurzu koruny k euru.

Problémem je, že nejenom Trump ovlivňuje naši měnovou politiku, ale objevilo se zde další riziko, a to Turecko. To je blízko ekonomickému kolapsu. Vývoj v takovéto zemi opět nepovzbudí investory v nerozvinutých zemích. Navíc je Turecko silně provázáno s evropskými bankami a firmami, kterým hrozí veliké ztráty.

Na celou tuto situaci reagovaly americké akciové trhy růstem, ale evropské akcie klesaly. Podobně na tom byly akciové trhy nerozvinutých zemí. Koruna i přes zvýšení lokální úrokové sazby oslabila z úrovně kolem 25,60 na 25,75 CZK/EUR. Odchod investorů do méně rizikových aktiv tlačil níže výnosy dluhopisů. Výjimkou byly italské státní dluhopisy, které jsou pod tlakem, protože současná italská populistická vláda preferuje spíše zvyšování výdajů než splácení dluhů. 

Příjemnou zprávou pro investory do českých státních dluhopisů je zvýšení jejich ratingu agenturou Fitch z úrovně A+ na AA-.   

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

V srpnu je vidět stagnace či mírný pokles výnosů státních dluhopisů USA, Německa či České republiky. Výjimkou jsou italské státní dluhopisy, jejichž ceny resp. výnosy rostou v souladu s nezodpovědnými sliby nové italské vlády.

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Hospodářská politika prezidenta Trumpa nahrává americkým akciovým trhům, jejichž vývoj se zcela odtrhl od zbytku světa. Jen v srpnu se index SPX zvýšil o skoro 4 %, kdežto evropský akciový index EuroStoxx50 spadl o 3 %. Dluhopisové trhy pokračovaly ve své stagnaci.

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

Už několik měsíců hledá hlavní měnový pár EUR/USD svůj směr. Podobně je na tom kurz koruny k dolaru, který se potácí kolem 22 CZK/USD. Je otázkou, který vliv převáží, zda útěk investorů z menších měn do dolaru a vyšší úroky v USA nebo blížící se ukončení kvantitativního uvolňování v Evropě a hrozby Trumpa, který FED varoval před přílišnou podporou dolaru.

Optikou finančních indexů 

Trh

Srpen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,0 %

+3,4 %

+11,0 %

S&P 500 (USA)

+3,0 %

+8,5 %

+17,4 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-3,8 %

-3,2 %

-0,8 %

CECE (střední Evropa)

-0,1 %

-8,1 %

-6,3 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-2,9 %

-8,8 %

-2,9 %

Index českých státních dluhopisů

+0,2 %

-2,1 %

-5,5 %

Ropa WTI

+1,5 %

+15,5 %

+47,8 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,5 %

-0,8 %

+1,4 %

Zaostávání neamerických akciových trhů je evidentní nejen v měsíčním, ale také v meziročním srovnání. Mírný srpnový růst českých dluhopisových trhů, navzdory zvýšení krátkodobých sazeb, nestačí zdaleka vykrýt meziroční propad cen.

Výhled

Od minulého měsíce se situace spíše ještě více polarizovala a utvrdila investory v útěku z „emerging“ trhů. Trump, Itálie a Turecko byly hlavními hybateli cen aktiv. Proto i nadále očekáváme odliv peněz z rizikovějších aktiv ve prospěch amerických trhů a dolaru případně ve prospěch dluhopisových trhů. Obecně stále preferujeme americké akcie.

Česká koruna zastavila svůj pád a je relativně levná. Navíc je ČNB vcelku odhodlaná ji posunout směrem k silnějším úrovním, takže provádíme zajištění do koruny vůči všem ostatním měnám. Co se týče dluhopisových trhů, tak náš pohled je neměnný a jsme vůči dluhopisům negativní a očekáváme další nárůst jejich výnosů. 

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Srpen

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,5 %

-0,9 %

-0,8 %

Partners Universe 10

+0,4 %

+2,1 %

+2,5 %

Partners Universe 13

+0,5 %

+2,8 %

+4,0 %

Partners 7 Stars

+0,6 %

+2,8 %

+5,6 %

Partners Dividend Selection

-1,5 %

+1,7 %

+0,2 %

Růst amerického akciového trhu, zajištěná koruna a defenzivní zainvestování v dluhopisech byly hlavními tahouny výkonnosti našich fondů. Mírný pokles hodnoty aktiv konzervativního fondu Partners Universe 6 jde na vrub zvýšené pozice v krátkodobých konzervativních aktivech, jejichž ceny klesly po zvýšení sazeb ze strany ČNB a díky pozicím v evropských akciových trzích. 

Pokles akciového fondu Partners Dividend Selection je způsoben propadem cen akcií některých společností, které jsou citlivé na kroky prezidenta Trumpa, jako třeba německé automobilky. I nadále budeme udržovat zvýšenou pozici v amerických akciích a sníženou v dluhopisech.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam