Vývoj finančních trhů v únoru 2018

05.03.2018

Zpráva portfolio manažera: únor: hurá, akcie spadly o 10 %

(zpráva za předchozí měsíc)

Čím dál tím více investorů se ptalo, kdy konečně přijde nějaká korekce, když akcie stále jen rostou a trvá to už několik let. A stačil únor 2018 a máme ji tady. Nikdo ji nečekal a už vůbec ne tak prudkou. Za pár únorových dnů se ceny akciových indexů sesypaly skoro o 10 %. Svým způsobem si investoři oddychli, protože se konečně ukázalo, že trhy fungují, a když je něco obecně vnímáno jako drahé, tak to prostě jednou zlevní. 

Dluhopisové trhy stály trochu bokem akciové korekce a žily si relativně vlastním životem. Jejich výnosy spíše jen lehce fluktuovaly podle vyjádření jednotlivých centrálních bank. Podobně na tom byly trhy cizích měn. Tam je hlavní událostí zastavený pokles hodnoty dolaru, který za poslední rok vůči koruně ztratil skoro pětinu své hodnoty.

Technická korekce či změna trendu

Ceny akcií začaly padat hned na počátku února. Analytici se obecně shodují v tom, že jedním z hlavních důvodů, který korekci spustil, bylo vyjádření amerického FEDu. Ten naznačil, že by letos mohl sazby zvednout klidně třikrát. Nový šéf FEDu Jerome Powell šel dokonce dál a zmínil v případě dobrého výkonu ekonomiky ještě rychlejší zvedání sazeb.

Akciové trhy reagovaly poklesem cen, který byl dán spíše technickými faktory, kdy zvedání úroků znamená nižší hodnotu akcií díky nižší současné hodnotě budoucích příjmů. I my se přikláníme k tomuto argumentu a současnou korekci bereme jako technickou, a nikoliv jako změnu trendu. Vždyť ekonomický růst je solidní a více jak 70 % firem v USA reportovalo lepší než očekávané výsledky.

V polovině měsíce se akcie začaly zotavovat a část ztrát smazaly. Nicméně, na konci měsíce se do akce pustili prezidenti USA a Ruska. Jeden zavedl vyšší cla z oceli, což může obecně uškodit mezinárodnímu obchodu a druhý se pochválil novými raketami, kterými může zasáhnout libovolné místo na Zemi. Ani jedna zpráva nebyla příliš pozitivní a tak se pokles cen akcií obnovil. A tak uplynulý únor takřka smazal zisky, které akcie nabraly v průběhu ledna.

Co se týče dluhopisů, byla situace mnohem klidnější. Solidní růst ekonomiky v EU sice naznačuje ukončení kvantitativního uvolňování, ale prozatím stále utlumená inflace (v EMU je 1,2 % meziročně) podporuje odsunutí zvyšování sazeb až na rok 2019. Výnosy dluhopisů se proto v průběhu února držely víceméně na úrovních z konce ledna, kdy se razantně zvedly.

Česká republika patří mezi evropské ekonomické tygry a svým růstem o 4,5 % v pohodě poráží růst EU (+2,5 % meziročně). Má suverénně nejnižší nezaměstnanost (2,3 %) před Německem (3,6 %). A protože i inflace je nad cílem centrální banky (2,2 % versus cíl 2,0 %), není divu, že počátkem února ČNB zvýšila svoji základní sazbu o 0,25 % na 0,75 %. V průběhu roku očekáváme ještě jedno zvýšení základní sazby směrem k 1 %.

Potenciální rychlejší zvedání sazeb v USA podpořilo dolar a zastavilo jeho rychlé oslabování. Za poslední rok oslabil vůči koruně o více jak 20 %, ale v únoru se mu podařilo vzít si zpět 2 %. 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Prudký růst výnosů, který v Evropě nastal začátkem roku, se v únoru zastavil. Nicméně doba, kdy skončí uvolněná měnová politika v EMU, se blíží a výnosy dál porostou a situace se přiblíží té v České republice, kde výnosy usilovně rostou již rok.

 

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Únorová korekce je na grafu výše nepřehlédnutelná. Naším názorem však je, že se jedná o zdravou korekci, která neznamená změnu trendu. Argumentem je pokračující ekonomický růst, který potvrzují i centrální banky svým zvyšováním sazeb.

 

Kurz koruny k dolaru za posledních 5 let

 

  

Dolar se po roce neustálého oslabování během února trochu zotavil. Na druhou stranu je stále o více jak 19 % slabší než před rokem, což pomáhá především americkým exportérům a zdražuje české dovozy.

Optikou finančních indexů

Trh

Únor

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-4,3 %

+0,7 %

+15,2 %

S&P 500 (USA)

-3,9 %

+1,5 %

+14,8 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-4,7 %

-1,9 %

+3,6 %

CECE (střední Evropa)

-5,4 %

-0,4 %

+17,7 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-4,7 %

+3,2 %

+27,6 %

Index českých státních dluhopisů

+0,2 %

-1,2 %

-4,6 %

Ropa WTI

-4,8 %

+2,0 %

+14,1 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

-0,6 %

+0,5 %

+5,9 %

Pozitivní leden je zapomenut, protože únor takřka úplně vymazal předchozí zisky. Jediné pozitivní číslo v únoru je výkon dluhopisového indexu. Nicméně, negativní nálada na dluhopisových trzích trvá a nedá se očekávat, že by letos dluhopisové indexy skončily v černých číslech.

Výhled

Současnou korekci akciových indexů bereme jako vhodnou příležitost pro zvýšení váhy akciových pozic. Argumentem je spíše technický charakter únorového poklesu cen a pozitivní výhled co se týče ekonomického růstu jak v Evropě, tak v USA.

S ohledem na plánované zvyšování sazeb všech důležitých centrálních bank nečekáme pozitivní obrat u dluhopisů a dalších pevně úročených investic. V průběhu roku porostou jejich výnosy, tj. budou klesat jejich ceny. Od České národní banky očekáváme po posledním zvýšení ještě jedno zvýšení někdy kolem prázdnin. Také u koruny očekáváme další postupné posilování, což je navíc v souladu s prognózou ČNB.

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Únor

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

-0,9 %

-0,6 %

-0,2 %

Partners Universe 10

-0,9 %

-1,8 %

-5,0 %

Partners Universe 13

-1,3 %

-1,5 %

-4,0 %

Partners 7 Stars

-2,2 %

-2,5 %

-3,7 %

Partners Dividend Selection

-2,6 %

-2,5 %

-3,4 %*

*Fond byl založen 21. června 2017.

Defenzivní nastavení akciových investic a částečně otevřená pozice v dolarových investicích zabránila většímu poklesu našich fondů. Výsledný pokles o maximálně 3 % je vzhledem k obecně negativním únorovým číslům slušným výsledkem.

Nejhorší výkonnost mají samozřejmě čistě akciové fondy Partners 7 Stars a Partners Dividend Selection. Lehce zápornou výkonnost měl i nejkonzervativnější fond Partners Universe 6, což bylo způsobeno jak korekcí rizikové akciové složky, tak anemickým růstem konzervativní dluhopisové části portfolia. 

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam