Vývoj finančních trhů v únoru 2019

11.03.2019

Zpráva portfolio manažera: únor: krize v nedohlednu. Trhy jásají ze zpomalení

(zpráva za předchozí měsíc)

Investoři si nemohli přát více. Po optimistickém lednu, který vymazal ztráty z konce roku, se i v únoru pokračovalo vesele nahoru a akcie přidaly dalších pár procent k letošnímu růstu. Některé akciové indexy jsou letos výše již o 10 %. Kdo ustrašeně utekl na konci roku z dynamických fondů, ten nyní jen pláče.

 

Na růst akciových trhů má prozatím velmi omezený vliv oddalování řešení obchodních bariér mezi Čínou a USA, které bylo v loňském roce jedním z hlavních strašáků. Ani zpomalování růstu Evropy či nekonečný Brexit prozatím nedokáží investorům zkazit náladu.

Centrální banky opět po letech před rozcestím

Že je fiskální politika dlouhodobě bezzubá, je jasné, protože signifikantní, a navíc pozitivní změny jsou velmi řídké a mají často krátké trvání (viz daňová reforma Donalda Trumpa). Důkazem je neexistence koordinované politiky v rámci eurozóny, kde rozdílné daně či transfery v jednotlivých zemích situaci ekonomiky jako celku zhoršují.

Vedle tržních sil tedy musí ekonomiku balancovat centrální banky a ty v posledních letech pouze sledovaly postupné zlepšování růstu (v ČR až k přepálení růstu), až se některé dokonce odhodlaly ke zvedání sazeb. Ale co teď? Rizika se opět vynořila, inflaci se nechce růst a v některých regionech jsme blízko recesi.

Prognózy amerického FEDu sice potvrzují i nadále solidní růst, ale varují před situací v Evropě a nerozvinutých zemích. Americká centrální banka proto oznámila, že si možná dá pauzu v utahování měnové politiky, což byl velký impuls pro ceny akcií. Dalším faktorem byla rostoucí naděje na pozitivní vyřešení obchodních sporů mezi USA a Čínou. V neposlední řadě hrála roli i solidní výsledková sezóna. Ani ceny dluhopisů nebyly proti. Jen dolar ztratil trochu půdu pod nohama.

FED se hledá, ECB je ztracená

Evropa je na tom hůře, zde se sazby ještě ani nezačaly zvedat a už je tu opět recese. Tedy aspoň v Itálii, Německo se jí jen silou vůle dokázalo vyhnout (zachránil ho nulový růst ve 4. čtvrtletí). ECB bohužel nemůže spoléhat na další uvolnění sazeb, protože již teď jsou záporné, a tak aspoň uklidňuje, že nástroje pro podporu ekonomiky má, ale hlavně že zpomalení (růst HDP pouze 1,2 % za rok) je dáno spíše jednorázovými faktory (sucho, limity na emise aut). Poněkud nejasná je situace především v Německu, kde sektor služeb díky silné domácí poptávce vzkvétá, ale situace v průmyslu se nelepší.

ČNB: kam koruna, tam sazba!

Ani v České republice to centrální banka, resp. investoři nemají jednoduché. První inflační čísla letošního roku překvapila. Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu o 2,5 % %, což bylo o 0,5 % více, než předpokládala ČNB ve své nejnovější prognóze.  Navíc růst cen se projevil značně i v jádrové inflaci, která poprvé od jejího zveřejňování od roku 2007 dosáhla 3 %.

A co teď? Zvýšit sazby a honit desetiny procenta u inflace, která ČNB už roky utíká, nebo raději po loňském šoku přestat zpřísňovat sazby a počkat si, jak se situace ve světě, a hlavně v Německu vyvine. Samotní centrální bankéři se co 14 dní vyjadřují jinak, a to podle toho, jak je vystraší koruna, inflace nebo vyjádření Evropské centrální banky.

 

Naštěstí akciové trhy nejsou na rozvibrované chování centrálních bank tolik citlivé. Dluhopisy to mají těžší, ale u investorů převládá prozatím názor, že normalizace sazeb obecně zpomalí, tj. centrální banky nebudou raději dělat nic. 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Výnosy státních dluhopisů se letos prozatím drží na stejných úrovních jako na konci roku a spíše hledají směr. Vždyť ani centrální banky prozatím neví, co se zpomalující, ale stále solidně rostoucí ekonomikou dělat. V nejbližší době lze čekat spíše stagnaci výnosů.

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Pozitivní nálada, mizející strach z recese a solidní výsledky firem vrátily ceny akcií tam, kam patřily a prudká korekce z konce roku je zapomenuta. Ceny akcií se opět pohybují na úrovních z listopadu 2018.

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

Koruna se konečně posunula k silnějším úrovním. Nicméně, kurz je stále velmi daleko od očekávání trhů a naší centrální banky. Podle prognózy ČNB posílí koruna vůči euru na 24,5 na konci tohoto roku a na 24,1 na konci příštího roku.

 

Optikou finančních indexů 

Trh

Únor

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+2,8 %

+10,7 %

-1,5 %

S&P 500 (USA)

+3,0 %

+11,1 %

+2,6 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+4,4 %

+9,9 %

-4,1 %

CECE (střední Evropa)

-0,7 %

+4,9 %

-6,4 %

MSCI Nerozvinuté trhy

+0,1 %

+8,8 %

-12,1 %

Index českých státních dluhopisů

-0,9 %

+0,2 %

+0,4%

Ropa WTI

+6,4 %

+26,0 %

-7,2 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,6 %

+0,5 %

-0,7 %

Raketový start cen akcií během prvních dvou měsíců je zřejmý i z čísel o výkonnosti indexů. Bohužel, meziroční srovnání ukazuje, že některé trhy ještě nedosáhly původních hodnot. Nejlépe je na tom akciový trh USA a nejhůře stále tzv. nerozvinuté trhy. 

Výhled

Věříme, že akcie se pomalu vracejí na správné hodnoty, a že propad o deset a více procent byl neracionální. Proto ve vyvážených portfoliích stále věříme více akciím. Tím spíše, že výnosy dluhopisů, a to především v západní Evropě, jsou stále extrémně nízko.

České státní dluhopisy jsou na tom nepoměrně lépe a se svým rizikovým profilem a výnosem kolem 2 % patří k tomu nejlepšímu, co lze najít. Protože neočekáváme žádné prudké změny v chování centrálních bank, budou ceny dluhopisů v nejbližší době stabilní.

 

Koruna by se s aktuálním uklidněním turbulentní situace mohla podívat k silnějším úrovním, a proto budeme i nadále plně zajišťovat měnové riziko.

Výkonnost Partners fondů

Fond

Únor

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Bond Opportunity*

+0,3 %

+0,5 %

+0,7 %

Partners Universe 6

+0,8 %

+2,3 %

-1,5 %

Partners Universe 10

+1,4 %

+4,6 %

+2,0 %

Partners Universe 13

+1,9 %

+5,8 %

+1,6 %

Partners 7 Stars

+3,1 %

+9,4 %

+1,8 %

Partners Dividend Selection

+1,5 %

+9,1 %

-1,6 %

* Fond byl založen 14. listopadu 2018.

 

Návrat akcií na hodnoty z listopadu lze poznat i u našich fondů, kde jsme v průběhu korekce dokupovali další pozice. To pomohlo všem našim fondům negovat prosincové poklesy. Také na meziročním srovnání je vidět, že strategie plné diverzifikace splnila své cíle, protože skoro všechny fondy jsou již výše než před rokem. Jedinou výjimkou je fond Partners Universe 6 se svojí konzervativní složkou, která trpěla prudkým růstem úrokových sazeb ze strany naší centrální banky. 

 

 

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam