Vývoj finančních trhů v září 2018

05.10.2018

Zpráva portfolio manažera: září: koruna na vyšší úroky stále nereaguje

(zpráva za předchozí měsíc)

Pohledy investorů byly v průběhu září upřeny především na FED a případné další zvýšení základní sazby. Nepřekvapivě opět míchal kartami prezident USA Donald Trump a jeho postupné zvyšování cel, které by mělo podpořit průmysl v USA. Na našem lokálním písečku se hrálo hlavně o korunu, kterou se snaží pomocí silnějších sazeb posílit Česká národní banka. 

V Evropě také nebyl klid, protože se postupně zhoršují makroekonomická čísla a hlavně zlobí Italové. Jejich nová populistická vláda chce mít větší deficity navzdory varování ekonomů a představitelů Evropské komise. Prozatím to odnášejí italské dluhopisy a bohužel i ostatní členové EU díky horšímu vývoji cen akcií a oslabování eura.

Úroky rostou jak v USA, tak u nás 

Inflace v Česku během srpna opět zrychlila. Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 2,5 %, což je nad cílem ČNB. Když k tomu přidáme nezaměstnanost ve výši 3,1 %, nominální růst mezd o 8,6 % a nárůst průmyslové produkce o 10,3 %, neměla centrální banka moc na výběr a zvýšení úroků nestálo nic v cestě. Na zářijovém zasedání proto ČNB rozhodla poměrem hlasů 6:1 o dalším zvýšení sazeb o 0,25 %. Základní dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni 1,5 %, což je nejvýše od srpna 2009. Takto rychlé tempo růstu sazeb (zářiové zvýšení bylo třetím v řadě) je v historii ČNB bezprecedentní.

Kroky centrální banky však zdaleka nestačí na ovlivnění globálních finančních toků a tak koruna naprosto proti očekávání ČNB začala oslabovat. Místo posílení z úrovně 25,60 CZK/EUR se koruna o pár dní později dostala nad 25,80 CZK/EUR. Neposlušnost koruny bude tlačit centrální banku ještě k jednomu zvýšení úroků do konce roku.

Evropu v září potrápila Velká Británie s jejím Brexitem. Británie se stále nemůže dohodnout s EU na správném nastavení spolupráce po vystoupení z Unie. To rozhodně nepomáhá libře, ale ani kurz eura vůči dolaru není vůči zmatenému vyjednávání imunní. Když k tomu přidáme problémy Itálie či Turecka, nelze očekávat, že se akciím v Evropě bude dařit lépe než těm americkým.

Těm, proti všem původním předpokladům, pomáhají obchodní hádky prezidenta Trumpa s celým světem. Není to sice dobrá dlouhodobá strategie, ale aktuální hospodářská politika USA nahrává zcela jasně domácím tj. americkým firmám. Výsledkem je posilování dolaru a vynikající výkon amerických akciových trhů. 

Evropa trpí kolísáním hodnoty eura, mizivým růstem výnosů bezrizikových dluhopisů, propadem cen italských dluhopisů a nemastným neslaným výkonem akciového trhu. Co se týče nerozvinutých trhů, tak ty jsou na tom ještě hůře, ať již z pohledu oslabování lokálních měn či poklesu cen akcií. 

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

 

Výnosy amerických státních dluhopisů pomalu rostou v souladu s vyššími sazbami. 10leté treasuries již dosáhly na výnos 3 %, což je mnohem příjemnější úroveň jak pro střadatele, tak pro banky. Postupně také rostou výnosy, resp. klesají ceny českých státních dluhopisů. Prudký nárůst výnosů je patrný v Itálii, kde investoři poptávají větší rizikovou přirážku kvůli plánům na větší zadlužování.

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

 

Podpora amerických firem skrze zvedání cel prozatím prezidentovi USA funguje. Nahrává tím americkým akciovým trhům, jejichž vývoj se zcela odtrhl od zbytku světa. Od počátku roku jsou americké akcie výše o 9 %, kdežto evropské jsou o 3 % níže. Český dluhopisový trh pokračuje i nadále v poklesu.

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

Ani trojí zvýšení sazeb v řadě a čtvrté letošní nepomohlo koruně k posílení. Aktuálně se koruna pohybuje kolem 25,80 CZK/EUR. Původní prognózy centrální banky počítaly s kurzem koruny spíše kolem 25 CZK/EUR. Bohužel, hlavní vliv na korunu nemá ČNB, ale mezinárodní investoři, kteří nemají lokální měny aktuálně v lásce.

Optikou finančních indexů 

Trh

Září

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+0,4 %

+3,8 %

+9,2 %

S&P 500 (USA)

+0,4 %

+9,0 %

+15,7 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+0,2 %

-3,0 %

-5,4 %

CECE (střední Evropa)

+0,0 %

-8,1 %

-4,3 %

MSCI Nerozvinuté trhy

-0,8 %

-9,5 %

-3,1 %

Index českých státních dluhopisů

-0,4 %

-2,5 %

-4,5 %

Ropa WTI

+4,9 %

+21,2 %

+41,8 %

FX CZK/EUR (kladné číslo je posilování)

+0,1 %

-0,7 %

+1,0 %

Zaostávání neamerických akciových trhů je evidentní nejen v měsíčním, ale také v meziročním srovnání, kde je celkový rozdíl již přes 20 %. Neradostný obrázek je vidět také u klesajících dluhopisových indexů.

Výhled

Trend útěku investorů do USA a dolaru pokračuje. FED a hlavně prezident Trump byli hlavními strůjci tohoto vývoje. Proto i nadále očekáváme odliv peněz z rizikovějších aktiv ve prospěch amerických trhů a dolaru, případně ve prospěch dluhopisových trhů. Obecně stále preferujeme americké akcie. Nicméně, předešlý prudký nárůst a odlišný vývoj proti zbytku světa je razantně zdražil a je nutná určitá opatrnost. 

Česká koruna po zvýšení sazeb obnovila svůj pád a je relativně levná. ČNB je navíc vcelku odhodlaná i nadále zvyšovat sazby, a proto můžeme čekat základní sazbu kolem 1,75 % až 2 % již na konci tohoto roku. Co se týče dluhopisových trhů, tak náš pohled je neměnný a jsme vůči dluhopisům negativní a očekáváme další nárůst jejich výnosů. 

 

Výkonnost Partners fondů

Fond

Září

 Od počátku roku

 Za poslední rok

Partners Universe 6

+0,4 %

-0,5 %

-0,8 %

Partners Universe 10

+0,0 %

+2,2 %

+1,7 %

Partners Universe 13

+0,3 %

+3,1 %

+3,1 %

Partners 7 Stars

+0,3 %

+3,2 %

+3,9 %

Partners Dividend Selection

-0,4 %

+1,3 %

-2,6 %

Zářijová výkonnost našich fondů se vesměs pohybovala v kladných číslech. Negativní vliv poklesu hodnoty koruny, cen evropských akcií a cen dluhopisů byl vyvážen růstem cen amerických akciových trhů, jejichž váhu máme v portfoliích zvýšenou. Pokles akciového fondu Partners Dividend Selection je způsoben korekcí cen dividendových akcií, protože jejich cena je díky diskontnímu faktoru více citlivá na zvyšování výnosů státních dluhopisů. I nadále budeme udržovat zvýšenou pozici v amerických akciích a sníženou v dluhopisech.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost, a.s.

 

 

 

 

 

Zeptejte se
Volejte zdarma 800 63 63 63
Navštivte nás: Klientská centra v ČR

Praha
Brno
České Budějovice

celý seznam