ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Listopad na vlně optimismu

Listopad byl jeden z nejlepších měsíců v historii finančních trhů vůbec. Silné růsty zaznamenaly jak akciové, tak dluhopisové trhy v reakci na pozitivní zprávy ohledně úspěšných testů vakcín od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca a pokračující dobré výsledky společností za třetí kvartál letošního roku.

optimismus.jpg

(Optikou Ondřeje Koňáka)

Dalším důvodem byl bezesporu pro investory příznivý výsledek amerických prezidentských voleb. Vítězství Johna Bidena slibuje návrat k mezinárodní diplomacii, která bude jednoznačně předvídatelnější a profesionálnější. S ohledem na aktuální rozložení politické scény v USA v podobě kombinace demokratického prezidenta a republikánského senátu, se nedá očekávat výrazná změna v daňové politice. resp. opětovný nárůst zdanění amerických společností. Vše ale závisí na výsledků doplňovacích voleb v Georgii, které končí 5.1.2021.

Naopak se očekává návrat Spojených států k mezinárodním dohodám, zejména dohodě o klimatu. Očekávání zelenější americké politiky vedlo k výraznému nárůstu akcií s expozicí do čistých energetických zdrojů.

Globální akciový index si v listopadu připsal 12,7 %. Akcie ve střední a západní Evropě posílily o 27,5 % resp. 21,2 %. Americké akcie relativně zaostávaly se zisky 10,8 %. Cena ropy vzrostla o 27 % na hodnotu USD 45,3/bbl. Jde o úroveň, kde již většina integrovaných ropných společností generuje vysoký objem volných peněžních toků, což se projevilo v silném růstu akcií energetických společností. Jejich sektorové indexy v USA přidaly 27 % a v Evropě dokonce 37 %. Nicméně stále zůstávají o 40 % resp. o 37 % pod úrovní ze začátku letošního roku. Energetický sektor tak podle nás stále představuje zajímavou možnost, jak sázet na oživení a návrat globální ekonomiky do normálu v průběhu příštího roku.

Všechny fondy Partners zaznamenaly v listopadu velice slušné růsty. Vzhledem k vysoké expozici do energetického sektoru se růst nejvíce promítl do výkonnosti fondu Partners Dividend Selection, který posílil o více než 18 % a od začátku letošního roku tak ztrácí necelých 6 %.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Ceny dluhopisů pokračovaly v poklesu i v průběhu listopadu. Výrazný pokles zaznamenal český 10ti-letý vládní dluhopis, jehož výnos se tak v listopadu zvýšil na hodnotu 1,29 % z říjnových 1,06 %.

Vývoj některých finančních indexů od roku 2019

Akciové trhy zaznamenaly výrazné zisky zejména v první polovině listopadu. Přestože pozitivních zpráv se v listopadu sešlo hned několik, nejsilnější reakce trhů přišla po oznámení dalších úspěšných testů vakcín.

Kurz koruny k EUR a USD od roku 2019

Česká koruna se v průběhu listopadu vrátila k posilování, a to jak vůči EUR, tak vůči USD. Vůči EUR posílila o 3,8 %, vůči USD o dokonce o 5,9 %.

Optikou finančních indexů

 

Výhled

Vidina vakcíny, jako záruky postupného návratu do normálu, je hlavním důvodem růstu akciových trhů. V kombinaci s monetárními stimuly jednotlivých ekonomik jde o koktejl, který podle nás limituje výraznější propad akciových trhů, a naopak vytváří prostor pro stabilnější střednědobý růst. Pozitivně vnímáme celkové zklidnění situace a postupné odeznívání rizika amerických prezidentských voleb. Poslední významnější událostí, která by mohla do konce roku poslat akcie níže, je finální dohoda o Brexitu. Doporučujeme v takovém případě akciovou složku navyšovat.  

Výkonnost fondů Partners za poslední rok

Všechny fondy Partners zaznamenaly v průběhu listopadu výrazné zisky v čele s akciovým fondem Partners Dividend Selection, který si připsal více než 18 %.

Autor: Ondřej Koňák, portfolio manažer, Partners investiční společnost