ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Říjen ve znamení druhé vlny restrikcí

V průběhu října se na trhy vrátila negativní nálada v souvislosti s druhou vlnou pandemie. Ta postupně zasáhla většinu evropských zemí a rozšířila se i do USA.

kor.jpg

(Optikou Ondřeje Koňáka)

Opětovné zavádění restrikcí, a v některých regionech i plně zavřené ekonomiky, tzv. lockdown, se velice negativně odrazily na ceně ropy. Ta během října odepsala 11 %, přiblížila se tak hladině USD 40/bbl a od začátku roku je bezmála o 43 % níže.

Byly to zejména energetické společnosti, které tak ve druhé polovině měsíce stáhly akciové trhy níže. A byla to právě druhá vlna pandemie, která výrazně zastínila další významné události. Mezi ty v říjnu patřily výsledky společností za třetí kvartál letošního roku a gradující prezidentská kampaň v USA.

Globální akciový index MSCI World v říjnu odepsal 3,1 %. Americké akcie mírně outperformovaly v reakci na diskusi ohledně možného schválení dalšího balíku fiskálních stimulů ještě před výsledky voleb, a v říjnu poklesly pouze o 2,8 %. Naopak výrazné ztráty zaznamenaly akcie v Evropě, Rusku a střední Evropě, které pod vlivem výrazného nárůstu nakažených, uzavřených ekonomik a propadu ceny ropy propadly o 8 %, 9,5 % a 9,3 %.

Fondy Partners v říjnu mírně ztrácely. Výjimkou byl dluhopisový fond Partners Bond Opportunity, který si připsal 0,2 %.

Výsledky společností výrazně nad očekáváním

Americké společnosti jsou tradičně prvními, které reportují kvartální výsledky. Výsledky za třetí kvartál letošního roku dosud reportovalo cca 70 % všech společností z indexu S&P500 a celých 86 % z nich překonalo tržní odhady na úrovni zisku a 81 % na úrovni tržeb. Pokud by tato čísla byla konečná, šlo by o nejvyšší hodnoty od roku 2008. Očekávání trhu ohledně ekonomických škod způsobených pandemií na hospodaření společností tak byly výrazně vyšší, resp. americké společnosti se s pandemií dokázaly vypořádat výrazně lépe, než trh očekával. A to je dobrá zpráva. Vezmeme-li v potaz obrovský balík dalších fiskálních stimulů, které na trh dorazí pravděpodobně záhy po zvolení nového prezidenta, měl by americký akciový trh dostat velice silný impuls k dalšímu růstu.

Výnosy vybraných 10-ti letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Dluhopisové trhy v říjnu mírně poklesly, měřeno optikou globálního indexu vládních dluhopisů, který v říjnu odepsal 0,2 %. Globální index korporátních dluhopisů investičního stupně taktéž odepsal 0,1 % a u spekulativního stupně naopak 0,1 % připsal.

Vývoj některých finančních indexů od roku 2018

Akciové trhy zaznamenaly výrazné ztráty zejména ve druhé polovině října v reakci na velice silné nárůsty počtu nakažených a postupné opětovné zavádění restrikcí a uzavírání ekonomik.  

Kurz koruny k EUR a USD od 1.1.2018

Česká koruna byla v říjnu jak vůči EUR, tak vůči USD stabilní. Vůči EUR oslabila o 0,1 %, vůči USD oslabila o 0,3 %.

Optikou finančních indexů

 

Výhled

Situace se podle nás postupně zklidňuje. Druhá vlna epidemie s sebou již nepřináší obrovskou nejistotu, tak jako tomu bylo v březnu. Navíc několik farmaceutických společností již úspěšně testuje novou vakcínu, jejíž distribuce dodá akciovým trhům výrazný růstový impuls. Ten bude navíc podpořen i dalším kolem masivních fiskálních stimulů. Do konce roku tak zbývá poslední významnější událost, a tou je finální dohoda o Brexitu.

Výkonnost fondů Partners za poslední rok

Všechny fondy Partners zaznamenaly v průběhu října ztráty, s výjimkou dluhopisového fondu Partners Bond Opportunity.

Autor: Ondřej Koňák, portfolio manažer, Partners investiční společnost