ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Omicron spustil korekci napříč trhy

Finanční trhy zahájily listopad na pozitivní vlně, nicméně nová mutace, strach z inflace a oznámení o rychlejším utahování měnové politiky ze strany FEDu ve druhé polovině měsíce způsobily korekci napříč finančními trhy, díky které většina akciových indexů zakončila měsíc se zápornou výkonností.

shutterstock_530884738.jpg

(Optikou Ondřeje Koňáka)

Pokles byl nejvíce patrný v regionu střední a západní Evropy, které v listopadu propadly o 5,5 % resp. 4,4 %. Globální index rozvíjejících se trhů v listopadu propadl o 4,1 %, a dominoval mu bezmála 11% propad ruských akcií v reakci na více než 20% pokles ceny ropy.

Řada zemí v reakci na novou mutaci covidu omicron přistoupila k opětovným restrikcím a částečnému uzavření některých sektorů ekonomiky. Zejména došlo k pozastavení mezikontinentálních leteckých spojů, což vedlo k razantnímu propadu akcií leteckých společností a na to navázaných subsektorů cestovního ruchu a hotelnictví. Evropský index leteckých společností si v listopadu odepsal více než 6 %. V důsledku restriktivních opatření došlo k významnému propadu ceny ropy, která v listopadu zakončila na úrovni USD 66/bbl (brent).

Joe Biden prodloužil mandát současnému šéfovi FEDu na další čtyři roky, což zajistilo konzistentnost v rozhodování o postupném ukončení monetárních stimulů a uklidnilo tak finanční trhy. Nicméně Jerome Powell ve druhé polovině měsíce oznámil plán na rychlejší utahování měnové politiky, než trh očekával, a to v reakci na vyšší inflační čísla. Nově by tak měla monetární pomoc skončit do konce června 2022.

Omicron vedl k růstu ceny dluhopisů. Cena amerického 10letého vládního dluhopisu v listopadu vrostla o zhruba 7 % resp. jeho výnos poklesl na 1,4 % z říjnových 1,55 %. Podobný vývoj zaznamenaly i ostatní vládní dluhopisy. Výnos německého 10letého vládního dluhopisu poklesl na záporných 0,33 %. V případě českého vládního dluhopisu výnosy poklesly o cca 3 % na 2,57 % z říjnových 2,65 %.

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let 

Vývoj vybraných finančních indexů za posledních 5 let

Korekce na akciových trzích proběhla napříč regiony a zasáhla nejvíce tradiční sektory ekonomiky. Energetické společnosti v reakci na 20% propad ceny ropy odepsaly v průměru 5 %. Stejný propad zaznamenaly i finanční společnosti.

Vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru za 5 let

Koruna vůči EUR v listopadu mírně posílila na EUR/CZK 25,5 (+ 0,5 %). Naopak vůči USD oslabila o 1,4 % na
22,5 USD/CZK.

Optikou finančních indexů

Výhled

Finanční trhy jsou zůstávají velice citlivé na jakékoli zprávy ohledně pandemie, a to oběma směry. Nedávný propad reagující na novou mutaci je toho důkazem. Na druhou stranu věříme, že v čase se tato citlivost bude postupně snižovat, což povede k postupnému oživení sektorů, které díky dopadu pandemie zůstávají stále výrazně podhodnocené. Jde zejména o sektory navázané na cestovní ruch, letecké společnosti, ale i energetické společnosti, které v listopadu poklesly s ohledem na výrazný propad ceny ropy.

Velký obrázek zůstává nezměněn, stále směřujeme k ukončení pandemie a postupnému otevření ekonomik. Globální makro data zůstávají silná, zisky společností zažívají rekordní oživení v celé historii reportovaných dat, což vede hlavní centrální banky k postupnému ukončování monetárních stimulů a normalizaci úrokových sazeb. V tomto kontextu očekáváme pozitivní vývoj finančních trhů. Případné korekce způsobené pandemií či postupným ukončením měnových stimulů budeme využívat k navyšování akciové složky v portfoliích.

Výkonnost fondů Partners za poslední rok 

Pokles trhů vedl k negativní výkonnosti akciových portfolií Partners. Díky expozici do tradičních sektorů, zaznamenal největší propad fond Partners Dividend Selection, který v listopadu ztratil 2 %.

Autor: Ondřej Koňák, portfolio manažer, Partners investiční společnost