ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Prosinec měsícem ČNB a rekordů

Je neuvěřitelné, co se může stát během posledních pár dnů v roce, kdy bychom očekávali vánoční klid. Když začneme doma, tak tu máme prudké zpřísnění měnové politiky skrze zvýšení základní sazby Českou národní bankou o nevídaných 100 bazických bodů na 3,75 %. Koruna zareagovala prudkým posílením až na předpandemickou úroveň. Výnosy dluhopisů jsou tak vysoko, že jsme to deset let neviděli. Akcie ve světě také dosáhly na nová maxima.

shutterstock_1504342112.jpg

(Očima Martina Mašáta)

Už před zasedáním centrální banky zde byly náznaky, že by zvýšení základní sazby mohlo být relativně vysoké. A opravdu, komentáře centrálních bankéřů nás postupně připravují na meziroční inflaci atakující 10 %, proto se ČNB rozhodla bojovat s inflačními očekáváními radikálním utažením měnové politiky, a od června jsme se ze základních sazeb kolem nuly dostali ke čtyřce a nejspíše ještě nekončíme.

Vývoj základní sazby ČNB v roce 2021

Na rostoucí výnosy, na které se Amerika i Evropa teprve připravují, reagovala česká koruna, jejíž kurz začal svižně posilovat. Na druhou stranu, díky prudce rostoucí inflaci zažívají nejhorší rok v tomto tisíciletí české státní dluhopisy. Jejich výnosy se rychle zvyšují, což snižuje jejich cenu a u některých jsou slevy i desítky procent.

Když zabrousíme do zahraničí, tak tam v prosinci ustoupily trochu obavy ze síly nové varianty viru Covid-19 se jménem Omikron, a navíc díky očekávání teplejší zimy klesly ceny energií. To napomohlo optimismu na akciových trzích, které v prosinci zabraly a přidaly skoro 5 %. Tím se dostaly také na nová maxima a celkový letošní zisk se v závislosti na regionu pohybuje mezi 10 až 20 procenty. Pouze tzv. emerging markets, díky problémům v Číně a Jižní Americe skončily v záporných číslech.

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Inflace a chování centrální banky dotlačily výnosy českých stáních dluhopisů až k úrovni 3 % p.a., což je donedávna ještě nevídaná věc a takové výnosy si pamatují již jen pamětníci. A proto můžeme od dluhopisových fondů konečně očekávat několikaprocentní kladné výsledky a začínají tak být konkurentem akciových trhů.

Vývoj vybraných finančních indexů za posledních 5 let

Relativně pozitivní zprávy ohledně varianty Omikron viru Covid-19 a ignorace inflace ze strany Evropské centrální banky, a tedy pokračující uvolněná měnová politika, podpořily náladu na akciových trzích. Ty v prosinci sice s určitou volatilitou, ale přesto vyrostly o několik procent. Jedině index rozvíjejících se zemí je v mínusu. Pro zajímavost, po dlouhých letech zaznamenala vynikající výkonnost i česká burza, kterou táhly banky a ČEZ.

Vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru za 5 let

Koruna také patří k rekordmanům, protože ji vyšší výnosy dotlačily k posilování. Koruna je dokonce silnější než před pandemií. To je v souladu s prognózou centrální banky a pomůže to utlumit inflaci.

Optikou finančních indexů

Pokud se investoři soustředili v roce 2021 na hlavní akciové trhy či na akcie ve střední Evropě, nemohli prohloupit a odměnou jim jsou velmi solidní výsledky. Smůlu měli konzervativní investoři, protože index českých státních dluhopisů zažil extrémní pád skoro o 10 %.

Výhled

Konzervativní investiční nástroje, jako jsou dluhopisy, mají za sebou asi to nejhorší období, ale o to více lze s důvěrou hledět do budoucna. Rok 2022 vypadá i díky výnosům atakujícím 3 % a základní sazbou kolem 4 % velice dobře, a dluhopisové fondy by se s výkonností mohly dostat až k úrovni 5 %.

Super uvolněná měnová politika Evropské centrální banky bude i nadále podporovat ceny evropských akcií, které by měly opět několik procent přidat. U amerických akcií závisí na dvou základních faktorech, které je mohou ovlivnit, a to na politice FEDu a na vztahu mezi USA a Čínou, který je v poslední době napjatý. Nicméně, postupné utlumení pandemie a určitá deglobalizace by americkým firmám měla také pomoci.

U koruny očekáváme postupné posilování k úrovni 24 CZK/EUR. Důvodem je především uklidnění pandemické situace a vysoké výnosy, které lákají zahraniční investory.

Výkonnost fondů Partners za poslední rok

Růst akciových trhů tlačil i v prosinci zhodnocení akciových fondů, a to především Partners 7 Stars, který se stal opět nejvýnosnějším dynamickým fondem Partners investiční společnosti. Za rok zhodnotil majetek klientů o 12 %. V závěsu za ním je se zhodnocením přes 11 % fond Partners Dividend Selection. Vyvážené fondy Partners Universe 10 a 13 mají zhodnocení kolem 8 a 9 procent. Partners Universe 6 je spíše konzervativní fond, který je dovážen určitou porcí akcií, a to mu pomohlo ke zhodnocení lehce přesahující 3 %.

Konzervativní klienty musí určitě těšit zhodnocení dluhopisového fondu Partners Bond Opportunity, který i přes propad dluhopisových trhů o 10 % dokázal udržel kladnou výkonnost a patří tak mezi absolutní špičku mezi konzervativními investicemi. Příští rok se navíc klienti mohou těšit na velice solidní zhodnocení díky tomu, že základní sazba v České republice se zvedá směrem ke 4 % a dle vyjádření ČNB se dostane možná ještě výše.

Rok 2021 byl pro Partners investiční společnost výjimečný nejen velkým zájmem klientů o investování do našich fondů, které stále nabízíme s nulovými vstupními poplatky, ale také tím, že v každé kategorii tyto fondy patřily k těm nejlepším, navzdory korekci dluhopisů a pandemickému období.

 

Přejeme našem klientům šťastný a úspěšný rok 2022!

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost