ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Oživení zrychluje a pandemie se přesunula mimo vyspělé země

Indexy sentimentu rostou a ukazují na lepší očekávání nejen ze strany firem, ale i spotřebitelů. Skutečnou situaci potvrdily růsty HDP za první čtvrtletí, které byly nad očekáváním analytiků. Také český HDP i přes výrazné restrikce propadl pouze o 0,3 %. Optimismus se přelil i do finanční sféry a ceny akcií se v dubnu posunuly výrazně výše a často dosáhly na nová maxima.

shutterstock_1049641082.jpg

(Očima Martina Mašáta)

Tématu pandemie začíná v poslední době konkurovat téma inflace. Jen v eurozóně, kde se ještě na počátku roku pohybovala kolem nuly, je nyní na úrovni 1,6 %. V USA se inflace dostala již na 2,6 %. Tyto údaje tlačí výše výnosy dluhopisů, které se mohou postupem času stát opět alternativou k akciím. Podobně se zvedá i inflace v České republice, kde se bez problémů pohybuje nad 2 % cílem České národní banky. Výnosy dluhopisů díky tomu v prvním čtvrtletí prudce vzrostly, a proto není divu, že v dubnu zažily výnosy mírnou korekci. To znamená, že ceny dluhopisů šly výše, což potěšilo konzervativní investory.

Akcie v dubny opět výrazně posílily. Pozitivní náladu na trzích udržovaly především zprávy z USA, kde očkování rychle postupuje a ekonomika ožívá rychleji, než se čekalo. Nezaměstnanost dokonce klesla na 6,2 % a index spotřebitelské nálady dosáhl na překvapivých 122 bodů. Americké akcie si připsaly více jak 5 %, ale příliš pozadu nezůstaly ani akcie rozvíjejících se trhů a evropské akcie.

Mezi výraznější negativní zprávy lze zařadit pandemickou situaci v Jižní Americe a Indii. Díky velkému počtu obyvatel jsou výsledná čísla nakažených největší od počátku pandemie. Určitou negativní reakci na ceny akcií jsme zaznamenali také ve chvíli, kdy prezident USA Joe Biden naznačil, že by chtěl daně z kapitálových výnosů zvýšit dvojnásobně na 40 %.

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Letošní růst výnosů je patrný na všech hlavních trzích. V dubnu sice přišel chvilkový oddych, ale cesta nahoru nemusí být ještě u konce. Současný výnos českého 10letého státního dluhopisu přesahuje 1,8%.

Vývoj vybraných finančních indexů za posledních 5 let

Optimistická nálada je patrná především u amerických akcií, které jen v dubnu přidaly více jak 5 %. I přes určitý posun výše stále relativně ztrácí česká burza.

Vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru za 5 let

Postupující očkování a tím otevírání ekonomik pomáhá snížit rizikovou averzi investorů, kteří se vrací zpět do rizikových trhů. Tento efekt posouvá korunu k silnějším úrovním. Kurz koruny vůči euru se dostal opět pod 26 CZK/EUR.

Optikou finančních indexů

Trh

Duben

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+4,5 %

+9,2 %

+43,2 %

S&P 500 (USA)

+5,2 %

+11,3 %

+43,6 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+1,4 %

+11,9 %

+35,8 %

CECE EUR (střední Evropa)

+3,1 %

+3,9 %

+21,8 %

MSCI rozvíjející se trhy

+2,4 %

+4,4 %

+45,7 %

Index českých státních dluhopisů

+1,0 %

-3,1 %

-1,7 %

Ropa WTI

+7,5 %

+31,0 %

+237,5 %

FX CZK/EUR

+1,0 %

+1,4 %

+4,5 %

Duben byl ideálním měsícem pro investory. V plusu skončily všechny sledované indexy akcií, ale také například český dluhopisový trh a posilovala i koruna. Za zmínku stojí růst ceny ropy. Ten byl za poslední rok 237 %, což je impozantní nárůst. Faktem však je, že před rokem kulminoval strach z pandemie a cen ropy padaly dokonce pod nulu.

Výhled

I nadále jsme aktivní ohledně výběru akciových sektorů. Přesouváme se z předraženého technologického sektoru více do jiných cyklických sektorů, jako jsou energie či finance. Také se snažíme získat část zisků u firem podporovaných politickými programy skrze tzv. zelené dotace.

Co se týče dluhopisů, začínáme pomalu navyšovat svoji expozici, protože finanční trhy očekávají několikeré zvýšení sazeb Českou národní bankou. To si myslíme, že je nadsazené, a tak zvýšené výnosy využíváme k nákupům. U koruny je situace jednoduchá. Při standardním vývoji by měla i nadále posilovat.

Výkonnost fondů ze skupiny Partners za poslední rok

Fond

Duben

Od počátku roku

Za poslední rok

Partners Bond Opportunity

+0,4 %

+1,1 %

+4,0 %

Partners Universe 6

+0,5 %

+1,2 %

+6,3 %

Partners Universe 10

+1,3 %

+3,5 %

+15,2 %

Partners Universe 13

+1,9 %

+4,3 %

+17,5 %

Partners 7 Stars

+1,8 %

+6,2 %

+20,5 %

Partners Dividend Selection

+0,2 %

+7,6 %

+26,2 %

Všechny naše fondy zaznamenaly v dubnu solidní, a hlavně kladnou výkonnost. Výrazný posun zaznamenaly fondy s větší expozicí na americké akcie. Nicméně i dluhopisový fond Partners Bond Opportunity přidal díky malé poptávce po dluhopisech a růstu jejich cen 0,4 %.

Protože před rokem kulminovaly ztráty akcií díky začínající pandemii, jsou meziroční nárůsty hodnoty fondů impozantní a v případě akciových fondů Partners 7 Stars a Partners Dividend Selection dosahují +20,5 %, resp. +26,2 %.

Autor: Martin Mašát, CFA, portfolio manažer, Partners investiční společnost