ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Prudký obrat na akciovém trhu

Jak v Evropě, tak v Americe se ceny akcií v říjnu vydaly svižně nahoru a odrazily se od svých minim z konce září. Akciím neuškodilo ani hromadné zpřísňování měnových politik centrálními bankami v USA, eurozóně či Velké Británii. Narozdíl od akcií dluhopisové trhy dále pokračovaly v korekci.

shutterstock_1012461739.jpg

(Očima Martina Mašáta)

Pozitivní sentiment byl reakcí na očekávání pomalejšího zvedání sazeb v USA díky prvním známkám horších makroekonomických dat. Zpomalení se již projevuje zvláště v realitním sektoru a v cenách ropy a plynu. Zpřísňování měnových politik však prozatím pokračovalo očekávaným tempem. Jak americký FED, tak Evropská centrální banka zvýšily své základní sazby o 0,75 procenta na úrovně 4 %, resp. 1,5 %. Obě centrální banky navíc potvrdily, že další zpřísňování ještě přijde, protože dlouhodobá inflace je stále hrozbou.

Vývoj základní sazeb v USA, EMU a České republice

V reakci na jestřábí tón hlavních centrálních bank pokračoval celosvětový pokles cen dluhopisů. České dluhopisy nezachránila ani Česká národní banka, která drží základní sazbu nezměněnou na 7 procentech.

Korekce českých státních dluhopisů má několik důvodů. Od stále rostoucích inflačních čísel, přes zhoršující se deficit rozpočtu, po riziko zhoršení kreditního ratingu země, což umožňuje investorům požadovat vyšší výnosy, a tedy platit za dluhopisy nižší ceny. Česká meziroční inflace se drží na 18 procentech, ale stále je zde riziko, že ještě vzroste a přiblíží se 20 procentům.

Výnosy 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let

I když Česká národní banka ponechala i v říjnu základní sazbu na 7 procentech, vzrostly výnosy dlouhodobých státních dluhopisů už k 6 procentům. Ceny dluhopisů však klesaly celosvětově a ve Velké Británii tento výprodej dokonce způsobil problémy tamním penzijním fondům, které musela zachraňovat centrální banka.

Výnosy 10letých státních dluhopisů vybraných zemí eurozóny a USA za posledních 5 let

Růst výnosů byl patrný i u eurových státních dluhopisů. Ten byl dán vcelku razantní změnou v komunikaci Evropské centrální banky, která začala zmiňovat boj proti inflaci čím dál častěji. ECB však řeší vedle inflace i další problém, a to nadměrný růst výnosů jižních států unie, a zvláště italských státních dluhopisů, jejichž výnosy rostou mnohem rychleji. Nikdo, a především ne ECB, nechce totiž opět zažít řeckou krizi.

Vývoj vybraných finančních indexů za posledních 5 let

Americké akcie přidaly v říjnu asi 8 procent a evropské poskočily dokonce o 9 procent výše. Propadu se nevyhnuly akcie nerozvinutých zemí, kde k poklesu velkou měrou přispěly čínské akcie, protože se investorům nepozdával výsledek voleb nového čínského vedení.

Vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru za 5 let

Česká koruna celý letošní rok oslabovala vůči dolaru, ale oproti euru je vcelku stabilní. Na úrovních kolem 24,50 CZK/EUR kurz drží intervence České národní banky, která tím brání oslabení koruny, a tedy dalším inflačním tlakům.

Optikou finančních indexů

V říjnu se investoři mohli těšit z výrazného růstu cen akcií na hlavních trzích. Nicméně, letošní výsledek je stále velmi špatný a ztráty dosahují dvouciferných hodnot. Bohužel, ani konzervativní klienti si letos nijak nepomohli. Růst sazeb celý rok tlačí dolů ceny dluhopisů, a tak i oni jsou hluboko v záporných číslech.

Výhled

Vývoj cen finančních aktiv bude silně záviset na síle zpomalení, která může vyústit až do recese. Její hloubka je funkcí měnové restrikce, kterou aktuálně provádí centrální banky po celém světě. Oči investorů proto budou sledovat budoucí oslabení inflačních tlaků, které by centrálním bankám umožnily opět uvolnit úrokové otěže.

Obecně očekáváme, že inflace začne klesat příští rok, a v tu chvíli lze očekávat zotavení jak akciových, tak dluhopisových trhů. Velkým rizikem je energetická krize v Evropě, kde s přicházející zimou můžeme čekat zvýšenou volatilitu na trzích.

Výkonnost korunových fondů Partners za poslední rok

Říjnové zotavení akciových trhů pomohlo všem vyváženým a dynamickým fondům Partners do kladných čísel. Od počátku roku jsou fondy sice v záporných číslech, ale v porovnání s 20% poklesem indexu globálních akcií se jedná o vynikající výsledek.

Pokles cen dluhopisů v návaznosti na zvyšování sazeb v zahraničí stáhl dluhopisový fond Partners Bond Opportunity lehce do záporných čísel. Nově založený ultrakonzervativní fond Partners Rezerva, který využívá pro investice základní sazbu České národní banky, vyrostl za prvních pár týdnů o 0,3 procenta.

Výkonnost eurových fondů řízených v Partners za poslední rok 

Říjnové zotavení akciových trhů pomohlo do kladných čísel i akciovému fondu Simplea Global Equity ESG. Od počátku roku je fond sice v záporných číslech, ale v porovnání s 20% poklesem indexu globálních akcií se jedná o vynikající výsledek.

Pokles cen dluhopisů v návaznosti na zvyšování sazeb Evropskou centrální bankou stáhl dluhopisový fond Simplea Euro Bond Opportunity lehce do záporných čísel, nicméně vyšší úroveň úroků slibuje do budoucna solidnější zhodnocení.

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost